Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Technologia wykonywania podłogi w domu drewnianym
Drewno od stuleci uważane jest, szczególnie w naszej szerokości geograficznej, za doskonałe tworzywo budowlane. Współcześnie przeżywa swój renesans i cenione jest jako ekologiczny i przyjazny człowiekowi materiał do budowy domów. Elementy drewniane wykorzystuje się do budowy konstrukcji domów szkieletowych oraz jako materiał wykończeniowy, również do wykonywania podłóg. Warto więc się dowiedzieć, na czym polega technologia ich budowy.
Drewno jako materiał budowlanym – ekologia i zdrowie
Drewno jako materiał naturalny jest w pełni ekologiczny. Jest łatwe w obróbce, a proces technologiczny przygotowania elementów budowlanych przyjazny środowisku. Coraz bardziej rosnącą popularność domy z drewna zawdzięczają niepowtarzalnym walorom materiału, z którego powstają. Drewno ma niską wartość współczynnika przenikania ciepła, jest więc dobrym izolatorem termicznym, ale również akustycznym. Pomijając oczywiste walory estetyczne, drewno ma doskonały wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców. Tworzy wyjątkowy mikroklimat, korzystny zwłaszcza dla osób z problemami alergicznymi.
„Technologia budowy domów z drewna – wyjaśnia przedstawiciel firmy ITS Koszalin, która specjalizuje się w budowie domów drewnianych – jest elastyczna już w fazie projektowania oraz energooszczędna. Pozwala na postawienie gotowego do zamieszkania domu już po 3 miesiącach od wykonania fundamentów. Jakie to ma znaczenie dla inwestora, jest oczywiste. Dobre firmy, takie jak nasza oferują gotowe domy drewniane w kilku wariantach wykończenia”.
Podłogi pływające – odporność na zmiany temperatury i wysoka izolacyjność akustyczna
Najczęściej stosowaną technologią budowy podłóg w domach są tzw. podłogi pływające. Ich podstawową zaletą w przeciwieństwie do podłóg na stałe związanych z podłożem jest brak stałego mocowania do podłoża i ścian. Jej powierzchnia stanowi jedną połączoną płaszczyznę, ale dzięki swojej konstrukcji może przemieszczać się na skutek zmiany wymiarów, spowodowanych różnicą temperatury czy chłonięciem lub oddawaniem wilgoci. Tego typu podłogi są również zdecydowanie mniej akustyczne.
Podłogi w domu drewnianym – konstrukcja, ocieplenie i wykończenie
Podłoga pływająca nie może być połączona ze ścianami czy innymi fragmentami konstrukcji budynku, dlatego stosuje się tzw. szczeliny obwodowe, które wypełnia się materiałem izolującym, najczęściej specjalną dylatacyjną taśmą brzegową. Płytę fundamentową lub stropową piwnicy pokrywa się bitumiczną papą zgrzewalną. Jest ona bowiem doskonałym izolatorem wilgoci. Następną warstwę stanowią płyty styropianowe o grubości 150 mm. Ich zadaniem jest skuteczna izolacja termiczna. Styropian przykrywa się specjalną folią izolacyjną, a następnie 50 mm warstwą pływającego jastrychu. Jest to bezspoinowy podkład pod podłogę, którego zadaniem jest wyrównanie powierzchni przed położeniem materiału wykończeniowego. Dostępne są wylewki w formie mokrej mieszanki lub w postaci tzw. suchego jastrychu. Po przygotowaniu i wyschnięciu wylewki przystępuje się do układania użytkowej powierzchni podłogi. Może być ona wykonana z wielu dostępnych materiałów ceramicznych, drewnianych lub tekstylnych.
Nowoczesne podłogi w domach drewnianych gwarantują znakomitą izolacyjność termiczną i akustyczną oraz zapewniają mieszkańca wysoki komfort użytkowy. Warto jednak pamiętać, aby korzystać z usług sprawdzonych wykonawców domów drewnianych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana