Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Szalunki ścienne. Przykłady systemów przestrzennych wielokrotnego użytkowania

Spis treści
- Podstawowe parametry szalunków ściennych
- System przestrzenny wielokrotnego użytkowania – lekki i ciężki
- Szalunki szybu windowego
- Szalunki słupowe
Szalunki ścienne umożliwiają formowanie ścian, słupów, ław fundamentowych, podciągów, szybów windowych i wielu innych elementów konstrukcyjnych budynku. Wielowarstwowa, wodoodporna sklejka, pokryta obustronnie żywicą oraz wzmocniona stalowymi profilami zamkniętymi, może być użytkowana wielokrotnie. Wśród przykładów systemów przestrzennych wielokrotnego użytkowania możemy wyróżnić te przeznaczone do średnich i dużych obciążeń.
Przyjrzyjmy się więc bliżej, czym charakteryzują się szalunki ścienne oferowane przez firmę ALTRAD-Pomorze ze Szczecina, oferującą sprzedaż i wynajem szalunków oraz rusztowań.
Podstawowe parametry szalunków ściennych
Ramowa konstrukcja deskowań wykonana jest z zamkniętych profili stalowych o grubości 12 cm. Stal została ocynkowana ogniowo, co zapewnia zabezpieczenie antykorozyjne. Poszycie to wielowarstwowa i wodoodporna sklejka o grubości 15 mm, pokryta obustronnie filmem fenolowym o odpowiedniej gęstości. Takie parametry zapewniają nie tylko długotrwałą eksploatację systemu przestrzennego, ale również wysoką jakość betonu po rozszalowaniu. Po zdjęciu szalunków powierzchnia betonu nie wymaga tynkowania, a jedynie zastosowania tynków pocienionych lub szpachlowania, co znacznie przyspiesza postęp robót.
Wszystkie płyty, które wchodzą w skład systemu szalunków ściennych, są kompatybilne i wymienne, a do tego wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu szalunek można zaprojektować dowolnie, nawet w przypadku skomplikowanych konstrukcji budynku. Wszystkie elementy można połączyć dzięki uniwersalnemu zamkowi szalunkowemu, który łączy płyty, spina naroża i słupy, a także płyty z wkładkami uzupełniającymi. Zintegrowane uchwyty ułatwiają przenoszenie, a dzięki hakom transportowym możliwe jest przenoszenie całych zestawów szalunkowych za pomocą żurawia, bez konieczności rozłączania.
System przestrzenny wielokrotnego użytkowania – lekki i ciężki
Obydwa systemy przeznaczone są do realizacji konstrukcji żelbetonowych, wśród których wymienić możemy ławy fundamentowe, średnio i ciężko gabarytowe ściany, słupy o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, szyby windowe, podciągi i inne, mniej typowe konstrukcje spotykane w budownictwie.
System małogabarytowy umożliwia montaż ręczny, dzięki niewielkim wymiarom płyt o wysokości 90 i 120 cm oraz szerokości od 25 do 90 cm. Dopuszczalne parcie świeżego betonu to 60 kN/m², dlatego szalunki te doskonale sprawdzają się do deskowania fundamentów oraz ścian piwnic. W przypadku systemu ciężko gabarytowego montaż jest możliwy ręcznie lub za pomocą żurawia, w zależności od szerokości płyt (25-90 cm lub 90-240 cm). Wysokość płyt szalunkowych wynosi 150, 270, 300 oraz 330 cm. Przenoszą one parcie świeżego betonu sięgające 80 kN/m² dla ustawienia bez nadbudów i 55 kN/m² z nadbudowami.
Szalunki szybu windowego
W skład systemów wchodzą również szalunki szybu windowego z elementem rozszalowującym. Dzięki temu możliwe jest przestawianie szalunku na wszystkie kondygnacje budowanego obiektu, bez konieczności jego demontażu. Dzięki elementowi rozszalowującemu wymiar wewnętrzny szalunków zmniejsza się o 5 cm, co umożliwia swobodne wyjęcie systemy deskowań z wnętrza szybu oraz przestawienie za pomocą żurawia w dowolne miejsce.
Szalunki słupowe
Kolejnym elementem, który wchodzi w skład kompletnego deskowania ściennego, są szalunki słupowe. Dzięki nim możliwe jest szalowanie słupów o przekroju kwadratowym lub prostokątnym o przekroju maksymalnie 75 x 75 cm. Dopuszczalne parcie betonu to 80 kN/m². W przypadku słupów, których wysokość jest większa niż wysokość płyty, możliwe jest nastawienie dwóch płyt na siebie i połączenie na każdym boku za pomocą zamków szalunkowych – dzięki temu wysokość słupów może wynieść maksymalnie 5,4 m.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana