Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Sprzęt budowlany - zakupić czy wypożyczyć?
Dobry sprzęt to gwarancja szybkiego i skutecznego przeprowadzenia prac budowlanych. Skąd jednak wziąć profesjonalne urządzenia? Kupić je, czy może wypożyczyć – które z tych rozwiązań będzie korzystniejsze?
Kupno sprzętu – wady i zalety
Kupienie własnego sprzętu budowlanego to podstawowa metoda zaopatrzenia ekipy do pracy. Firmy budowlane mogą na kilka różnych sposobów sfinansować ten zakup, najczęściej wybierane to zaciągnięcie kredytu oraz leasing. Z jednej strony pozwalają one zapewnić większą płynność finansową przedsiębiorstwa, bowiem zakup sprzętu rozłożony jest w czasie – firma spłaca swoje zobowiązanie w miesięcznych ratach. Dzięki temu zakup nawet nowego, bardzo zaawansowanego sprzętu nie jest tak bolesny. Z drugiej strony kredyt i leasing oznaczają związanie się z wieloletnią umową w kredyto- bądź leasingodawcą.Takie rozwiązanie jest dość ryzykowne dla firm dysponujących kapitałem, jednak nie posiadających jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku – mówi przedstawiciel firmy Martrans – Sprzęt wzięty na kredyt może stać się poważnym problemem, jeśli nie będzie dostatecznie dużego popytu na nasze usługi.Należy pamiętać, że wartość sprzętu budowlanego to jedno – drugą kwestią jest koszt jego utrzymania, a więc np. paliwa, ubezpieczenia, serwisowania.
To może wynajem?
Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajęcie sprzętu – jedynym kosztem, jaki wtedy ponosimy jest opłata za okres w którym korzystamy z urządzenia, nie dotyczą nas kwestie takie jak naprawy czy ubezpieczenie. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w sytuacji, kiedy dany sprzęt jest potrzebny wyłącznie przy konkretnych etapach prac budowlanych – w ten sposób możemy znacznie zredukować koszty ich przeprowadzenia, szczególnie jeśli maszyna jest bardzo droga i po prostu nie stać nas na jej kupno. Czy jednak wypożyczenie jest dobrym rozwiązaniem w każdym przypadku? Zdecydowanie nie. Jeśli potrzebne do przeprowadzenia prac urządzenie nie jest bardzo drogie, a jednocześnie wiemy, że będzie eksploatowane przez dłuższy okres czasu, może się okazać że koszt jego wypożyczenia będzie znacznie przekraczał jego wartość.Podsumowując
Odpowiedź na pytanie, czy bardziej opłacalne jest kupno, czy wypożyczenie sprzętu jest jedna: to zależy. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które z tych rozwiązań będzie korzystniejsze, ponieważ to w dużej mierze zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Przykładowo może zdarzyć się, że posiadamy daną maszynę, jednak koszt jej przetransportowania na plac budowy i z powrotem jest wyższy, niż skorzystanie z usług wypożyczalni. Z drugiej strony wypożyczanie sprzętu na dłuższy okres czasu może być większym obciążeniem, niż jego zakup wraz z kosztami eksploatacji.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana