Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Specyfikacja ciężkich krat pomostowych przenoszących duże obciążenia
Ciężkie kraty to jeden ze specjalistycznych materiałów konstrukcyjnych o szerokim zastosowaniu. Elementy pomostowe powstają z wysokiej jakości stali, jednak dzięki specjalnej konstrukcji mogą przyjmować dużo większe obciążenia niż standardowe części wykonane z tego materiału. Czym dokładnie są kraty pomostowe? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ich temat.
Czym są kraty ciężkie?
Kraty ciężkie określa się również jako heavy duty, czyli elementy przeznaczone do wykorzystania w wymagających obszarach. Są one częściami konstrukcyjnymi, dzięki czemu mogą wytrzymywać i przenosić bardzo duże obciążenie bez ryzyka o niespodziewane uszkodzenia.
Ciężkie kraty pomostowe wykonuje się z płaskowników nośnych. Wytrzymałość zapewnia ich równoległe ułożenie. Następnie łączone są one za pomocą płaskowników poprzecznych, które układa się względem nich pod kątem 90 stopni.
– Zaletą krat z kategorii heavy duty jest zastosowanie płaskowników nośnych o zdecydowanie większej wysokości. W zależności od oczekiwanego efektu stosuje się wysokości od 50 do 150 milimetrów. Użycie płaskowników o takiej wysokości wpływa na uzyskanie kratownicy o znacznie większej oporności na obciążenia
— zauważa specjalista z Zakładu Wyrobów Metalowych RAPMET.
Gdzie wykorzystywane są pomostowe kraty ciężkie?
Krata tego typu, zgodnie z jej nazwą, wykorzystywana jest na szeroką skalę – głównie w konstruowaniu pomostów, czy zabezpieczaniu przejść. Dzięki swojej wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, jak również duże obciążenia może być wykorzystywana między innymi:
- w magazynach,
- na placach składowych,
- w zakładach produkcyjnych,
- na lotniskach,
- na rampach załadunkowych i rozładunkowych
- w portach.
Zastosowanie krat jest szczególnie istotne wszędzie tam, gdzie konieczne jest transportowanie ładunków o znacznej masie. Standardowe elementy mogłyby się wyginać i doprowadzić do wypadku podczas pracy. Grubsze i trwalsze kraty pomostowe heavy duty sprawdzą się w tym przypadku idealnie.
Jakie są najważniejsze parametry krat pomostowych?
Wysokość to nie jedyny istotny parametr ważny dla kratownic pomostowych. Ważna jest także sama grubość płaskowników, które przekładają się na wytrzymywanie dużego obciążenia. Do ich produkcji stosuje się płaskowniki o grubości o 6 do 10 milimetrów. Łączenia pomiędzy nimi powinny tworzyć kwadrat o wymiarach 30x30, 30x50 lub 25x30. Możliwe jest wykonanie większych przerw pomiędzy płaskownikami, jednak należy pamiętać, że im są mniejsze, tym większa będzie wytrzymałość kraty.
Na rynku dostępne są również kraty pomostowe, które mają dodatkowo funkcję antypoślizgową. Wierzchnia część w tym przypadku pokryta jest małymi nacięciami. Nie wpływają one na wytrzymałość konstrukcji, a jedynie skutecznie zwiększają przyczepność. Dzięki temu kraty są zdecydowanie bezpieczniejsze w użyciu. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie element ten narażony jest na oddziaływanie deszczu, śniegów, czy mrozu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana