Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Różnice między wentylacją a klimatyzacją
Wentylacja to w dzisiejszych czasach standard w budownictwie – klimatyzacja powoli również zbliża się do tego statusu, ponieważ spotykana jest coraz częściej, również w budownictwie mieszkaniowym. Obie instalacje posiadają pewne podobieństwa, jednak w gruncie rzeczy bardzo się od siebie różnią. Na czym polegają te różnice? Czy chodzi tylko o budowę, czy może również o pełnione funkcje? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym tekście.
Czym jest wentylacja i jakie pełni funkcje?
Mimo swej prostoty, wentylacja jest niezwykle istotną instalacją wewnątrz każdego budynku użytkowego, domu i mieszkania – zarówno z punktu widzenia mieszkańców i użytkowników danego obiektu, jak i stanu technicznego samego lokalu. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń, wilgoci oraz brzydkich zapachów poza obręb budynku. Dlaczego jest to takie ważne?Z jednej strony jest to kwestia komfortu – wyjaśnia przedstawiciel firmy Centrowent. – Czyste, świeże powietrze jest dużo przyjemniejsze do oddychania. Z drugiej strony pozbywanie się zanieczyszczeń i wilgoci ogranicza rozmnażanie się drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby, które mogą prowadzić do rozwoju poważnych infekcji, a w skrajnych sytuacjach nawet do niszczenia struktury budynku oraz sprzętów znajdujących się wewnątrz pomieszczeń.Instalacje wentylacyjne dzieli się na dwie kategorie: wentylację grawitacyjną i mechaniczną. Ta pierwsza działa z wykorzystaniem różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku, druga zaś potrzebuje do pracy wentylatorów umieszczanych w kanałach wentylacyjnych. Urządzenia te mogą pracować w trzech trybach: zasysać powietrze z pomieszczeń, tłoczyć je do pomieszczeń (stosowane są np. w przypadku nowoczesnych wysokich biurowców lub obiektów podziemnych) lub też naprzemiennie działać w obu kierunkach.
Do czego służy klimatyzacja?
Podobnie jak wentylacji, zadaniem klimatyzacji jest poprawianie jakości powietrza w pomieszczeniu, jednak osiąga ten cel w inny sposób, a mianowicie poprzez utrzymanie jego odpowiedniej temperatury. Główną różnicę między obiema instalacjami stanowi to, że ruch powietrza wywołany przez klimatyzację zamyka się w jednym pomieszczeniu, nie zachodzi wymiana powietrza między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym. Ponadto zasada działania klimatyzatora jest również dużo bardziej skomplikowana. Instalacje tego typu, montowane na stałe w budynkach, składają się z dwóch jednostek, wymienników ciepła – zewnętrznego oraz wewnętrznego – połączonych ze sobą przewodami, w których krąży tzw. czynnik chłodzący. W dużym skrócie: czynnik chłodzący przepływając przez jednostkę wewnętrzną zabiera energię cieplną ze znajdującego się w pomieszczeniu powietrza. Powietrza schładza się do pożądanej temperatury, natomiast ciepły czynnik przepływa przez szereg urządzeń do wymiennika znajdującego się na zewnątrz. Tam oddaje swoją energię, schładza się i ponownie płynie do jednostki wewnętrznej, gdzie znów może zabrać część ciepła z pomieszczenia. Dodatkowo klimatyzatory wyposażane są w filtry, pozwalające oczyszczać powietrze z drobnoustrojów.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana