Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Rodzaje zawiasów do drzwi

Przy wyborze drzwi rzadko kiedy zwracamy uwagę na zawiasy, jednak warto zapoznać się z tym tematem bliżej, ponieważ odpowiedni dobór zawiasów do drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych przyczyni się do sprawnego oraz długotrwałego użytkowania. Zawiasy w drzwiach mogą się od siebie różnić nie tylko wyglądem, ale również zasadą działania, zastosowaniem, czy lokalizacją. Jakie wyróżniamy rodzaje zawiasów i czym różnią się one między sobą?
Zawiasy do drzwi zewnętrznych
Zawiasy do drzwi zewnętrznych to bardzo ważny zakup. Każdy dom, czy budynek użyteczności publicznej powinien mieć sprawne wejście, które umożliwi jego użytkownikom ciągłe i swobodne przemieszczanie się. Takie zawiasy drzwiowe muszą charakteryzować się wysoką sprawnością oraz bardzo dobrą jakością. Zawiasy drzwiowe najczęściej sprzedawane są jednocześnie z drzwiami zewnętrznymi, jako jedna całość. Jednak można także zakupić zawiasy drzwiowe, jako osobny element i samodzielnie je zamontować. Możemy wyróżnić dwa rodzaje zawiasów do drzwi zewnętrznych, tj. przylgowe i bezprzylgowe. Ich ceny zależą od wybranego producenta, modelu czy koloru. Popularne są także zawiasy samozamykające, które znajdują zastosowanie najczęściej w budynkach użyteczności publicznej. Zawiasy przylgowe dzielą się na zawiasy kołkowe z regulacją w trzech płaszczyznach, które można wyregulować na trzy sposoby, tj. pion, poziom i docisk, oraz zawiasy puszkowe, w których całość zawiasu schowana jest w wyfrezowanym gnieździe, w którym umieszcza się puszkę zawiasu. Precyzyjnie zainstalowana puszka jest stabilna, a zawiasy puszkowe posiadają funkcję antywłamaniową. Dużym plusem jest to, że można je regulować nawet przy zamkniętych drzwiach, przy pomocy tylko jednego klucza imbusowego.
Z kolei zawiasy chowane do drzwi zewnętrznych bezprzylgowych posiadają konstrukcję, która pozostaje niewidoczna dla oka, stąd nie ma konieczności doboru odpowiedniego koloru okuć drzwiowych. Jest to całkowicie ukryty system zawiasów, który widoczny jest tylko przy otwarciu skrzydła. Zawiasy chowane są trudno dostępne do zdemontowania, przez co stanowią dobrą ochronę przed włamywaczami - ich ściągnięcie z zewnątrz jest praktycznie niemożliwe. Łożyska ślizgowe są bezobsługowe i nie wymagają smarowania. Do zalet możemy zaliczyć również estetyczny i nowoczesny wygląd oraz dobrą izolację termiczną (zastosowanie w domach pasywnych).
Zawiasy do drzwi wewnętrznych
Przy drzwiach wewnętrznych również możemy wyróżnić zawiasy przylgowe i bezprzylgowe. Te pierwsze to tradycyjne i najczęściej wybierane rozwiązanie. Takie zawiasy charakteryzują się widocznością, w przeciwieństwie do modeli chowanych. Drzwi, które posiadają zawiasy przylgowe, cechują się idealnie wykończoną krawędzią skrzydła, które musi posiadać specjalne wcięcie na ościeżnicę.
Przylgowy zawias do drzwi drewnianych będzie widoczny zarówno przy otwartych, jak i zamkniętych drzwiach. W przypadku, gdy zawiasy ulegną zniszczeniu, można użyć specjalnych zewnętrznych osłonek, które na pewno poprawią ich wygląd – zauważa w rozmowie przedstawiciel firmy Domator z oddziałem w Katowicach, który oferuje wysokiej jakości okucia drzwiowe.
Zawiasy bezprzylgowe do drzwi wewnętrznych są natomiast niewidoczne po zamknięciu, a połączenie ościeżnicy i drzwi charakteryzuje się niezwykłą prostotą. W tym rozwiązaniu zastosowana jest głównie regulacja na trzech płaszczyznach, co pozwala na ich dokładne dopasowanie. Chowane zawiasy bardzo dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych. Polecane są zarówno zawiasy wpuszczane, jak i szczelinowe z uwagi na ich dyskretność i niezawodność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana