Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Rodzaje rusztowań
Rusztowania to stosunkowo proste, a przy tym bardzo skuteczne rozwiązania budowlane, które pozwalają sięgać, gdzie wzrok (a przynajmniej ręka) nie sięga. Były stosowane już przez naszych prehistorycznych przodków. Na szczęście od tamtego czasu rusztowania udoskonalano i dziś możemy przebierać spośród typów i materiałów. Jakie rodzaje rusztowań są stosowane na budowach i przy remontach?
Historia i rozwój rusztowań
Rusztowanie ma bez mała 17 000 lat. Niewiarygodne? A jednak! Najstarsze ślady po rusztowaniu znaleziono w jaskini Lascaux na terenie dzisiejszej Francji. Warto wspomnieć, że z tego samego miejsca pochodzą najbardziej znane prehistoryczne rysunki naścienne. Te konstrukcje były też znane: Grekom, Egipcjanom, Chińczykom czy Nubijczykom.Starożytni wykorzystywali głównie bambus i drewno w zależności od klimatu i szerokości geograficznej – mówi specjalista z firmy Szal-Bud. – Nie przeszkadzało to jednak wznosić monumentalnych budowli, które stoją do dziś. Prawdziwa zmiana i rozwój w dziedzinie rusztowań przyszły dopiero w XX wieku, a to za sprawą braci Palmer.Z rozwiązań braci Davida oraz Johnesa korzystamy do dziś na placach budowy całego świata. To oni wymyślili nowy typ złącza, dzięki czemu można był zrezygnować ze sznurków i uczynić rusztowania bardziej stabilnymi. Udało im się też znormalizować rozmiary elementów rusztowania i wynaleźć nowy jego typ: rusztowanie ramowe.
Współczesne rodzaje rusztowań
Dorobek życia braci Palmer dał asumpt do rozwoju technologii rusztowań i opracowywania nowych materiałów oraz typów konstrukcji. Nowoczesne rusztowania różnią się więc tym, jak i z czego są zbudowane. Do współczesnych rodzajów rusztowań zaliczamy:- Rusztowania rurkowo-złączkowe wykonywane z rur stalowych. Jest to najbardziej wszechstronny typ rusztowania.
- Rusztowania kolumnowe cechują się prostotą konstrukcji. Mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz. Są szybkie w montażu. Jednym z rodzajów rusztowania kolumnowego jest tzw. rusztowanie warszawskie.
- Rusztowania ramowe, inaczej systemowe, są znacznie bardziej skomplikowane niż kolumnowe. Składają się z pionowych konstrukcji nośnych, które na plac budowy docierają w postaci prefabrykatów. Stanowią ramę dla pozostałych elementów. Zaletą rusztowania systemowego jest to, że można zmieniać jego kształt, dostosowując do bieżącej sytuacji na budowie, przez dodawanie, ujmowanie lub podmianę elementów bez konieczności demontażu całości.
- Rusztowania modułowe to bardzo zaawansowany typ rusztowań. Stanowią przestrzenne konstrukcje, które ułatwiają pracę nad skomplikowanymi elementami budynku.
- Rusztowania przejezdne to rodzaj rusztowań kolumnowych, z tą różnicą, że u dołu mocuje się kółka, które umożliwiają częste przemieszczanie konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana