Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Rodzaje fundamentów. Co warto wiedzieć?

Fundamenty to zawsze część konstrukcji, która przekazuje obciążenia i odkształcenia na podłoża gruntowe, równocześnie przekazując ewentualne odkształcenia podłoża na konstrukcję. Sposób oraz warunki posadowienia są ustalane przez projektanta na podstawie analizy kilku czynników – przede wszystkim rodzaju konstrukcji, wartości oraz sposobu przekazywania stałych i zmiennych obciążeń, technicznych właściwości podłoża gruntowego i poziomu oraz obszaru wahań wody gruntowej. Jakie wyróżniamy rodzaje fundamentów, w jaki sposób je dzielimy?
Rodzaje posadowienia – posadowienie bezpośrednie i pośrednie
Fundamenty możemy dzielić na różne sposoby, na przykład ze względu na głębokość posadowienia, sztywność fundamentu, czy ze względu na kształt i konstrukcję lub usługi sprzętowe konieczne do ich zrealizowania. Zacznijmy jednak od podziału posadowienia na bezpośrednie i pośrednie. Posadowienie bezpośrednie to fundamenty, które współpracują z podłożem gruntowym, przekazując obciążenia od konstrukcji (obiektu, np. budynku) na warstwy gruntu bezpośrednio całą powierzchnią swojej podstawy. Mówiąc wprost: to fundamenty, które spoczywają bezpośrednio na gruncie, jak ławy fundamentowe, stopy fundamentowe, ruszty i płyty fundamentowe oraz skrzynie fundamentowe. Posadowienie pośrednie przekazuje obciążenia w głąb gruntu, do warstw nośnych, poprzez specjalne dodatkowe elementy konstrukcyjne, jak pale wbijane lub formowane w gruncie, opuszczane studnie i kesony. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Wikrusz Adam Witkowski z województwa mazowieckiego, fundamenty pośrednie są projektowane tam, gdzie ewentualna wymiana słabego gruntu na mocniejszy byłaby nieekonomiczna, gdzie warstwa wymienionego kruszywa byłaby gruba.
Przeczytaj również: Cementowe wylewki samopoziomujące - zastosowanie
Można spotkać się ze źródłami, które fundamenty bezpośrednie nazywają fundamentami płytkimi i definiują je jako takie, do których można dojść otwartym wykopem; w tej nomenklaturze fundamenty pośrednie to fundamenty głębokie.
Przeczytaj również: Dlaczego warto kupować mieszkania na nowych osiedlach?
Fundamenty sztywne i podatne
Inny podział fundamentów to podział na fundamenty sztywne i podatne. Te pierwsze przekazując obciążenie na podłoże, same nie ulegają odkształceniom. Jeśli obciążenia pionowe oddziałujące na fundamenty są rozłożone symetrycznie, możemy założyć, że w jednorodnym podłożu odkształcenia pod podstawą fundamentu są jednakowe. Fundamenty podatne natomiast pracują na zginanie, wartości przemieszczeń takich fundamentów są zależne od ich sztywności oraz od ściśliwości gruntów w podłożu. Na sztywność fundamentów wpływ ma oczywiście ich konstrukcja i rodzaj zastosowanych materiałów – rodzaj i układ zbrojenia, beton wykorzystany do budowy z uwzględnieniem wszelkich dodatków do betonu itd.
Przeczytaj również: Dom jednorodzinny: budowa czy kupno?
Można rzec, że temat fundamentów jest wyjątkowo obszerny, ponieważ to zawsze kwestia indywidualna, nawet jeśli chodzi o „proste” fundamenty w rodzaju ław pod niewielkie budynki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana