Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Renowacja parkietu - od cyklinowania po lakierowanie.
Drewniane podłogi niezmiennie cieszą się bardzo dużym uznaniem – ceni się je nie tylko za bardzo przyjemną dla oka estetykę, ale również bardzo korzystne właściwości użytkowe, bardzo wysoką trwałość oraz łatwość, z jaką da się im przywrócić ich świeży wygląd. Renowacja parkietu, bo o niej tu mowa, to nieskomplikowany, ale wymagający sporego nakładu pracy proces. Składa się na niego kilka etapów.
Krok pierwszy – przygotowania
Renowację parkietu rozpoczynamy od przygotowań. Na tym etapie należy zaopatrzyć się w niezbędne materiały, narzędzia i maszyny, wynieść z pomieszczenia wszystkie meble, dywany i inne elementy wyposażenia. Mimo, że teoretycznie podłogi szlifowane są w sposób bezpyłowy, zawsze trzeba liczyć się z tym, że podczas pracy powstaną zanieczyszczenia, które mogą osiadać na rzeczach dookoła. Ponadto należy ocenić stan podłogi oraz usunąć listwy przypodłogowe.
Krok drugi – cyklinowanie
Czyli inaczej szlifowanie parkietu przy pomocy specjalnego urządzenia nazywanego cykliniarką. Cały proces polega na zdarciu zewnętrznej warstwy lakieru oraz cieniutkiej wierzchniej warstwy drewna z parkietu. W ten sposób usuwane są zarysowania oraz zanieczyszczenia, które na przestrzeni lat wniknęły w podłogę. Po cyklinowaniu podłoga odzyskuje świeży wygląd i staje się jaśniejsza. Cyklinowanie ma na celu również przygotować podłogę do późniejszych prac renowacyjnych.
Krok trzeci - Uzupełnianie ubytków
Jeśli uszkodzenia parkietu obejmują nie tylko powierzchniowe, płytkie zarysowania, ale również większe ubytki, konieczne jest wypełnienie ich. W tym celu stosuje się masę, którą można przygotować między innymi z pyłu drzewnego pozyskanego w wyniku cyklinowania. Masa ta, nazywana szpachlówką musi mieć odpowiednią, nie za gęstą, ale i nie za płynną konsystencję. Po zastygnięciu, szpachlówkę szlifuje się w celu wyrównania miejsca ubytku.
Krok czwarty – lakierowanie, olejowanie
Oszlifowaną i naprawioną podłogę należy dokładnie oczyścić z ewentualnych pozostałości pyłu. Jest to konieczne, ponieważ tylko na oczyszczoną powierzchnię można nałożyć warstwę lakieru lub oleju, których celem jest zabezpieczenie drewna przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Pozostawienie zanieczyszczeń przyczynia się do osłabienia warstwy ochronnej. Po wyschnięciu, podłogę matuje się przy pomocy szlifierki wyposażonej w papier o wysokiej granulacji. Po tym zabiegu można podłoga jest już w całości odnowiona.
Renowacja parkietu – samemu czy z pomocą specjalistów
Renowację możemy wykonać sami lub skorzystać z pomocy profesjonalnych wykonawców, takich jak firma Parkiety Kurdziel. Teoretycznie renowacja parkietu nie jest zadaniem skomplikowanym, niemniej wymaga ona zastosowania odpowiednich środków i narzędzi, a także doświadczenia w ocenianiu stanu podłogi. Jeśli więc zależy nam na tym, by podłoga odzyskała świeży wygląd i nie chcemy ryzykować jej zniszczenia, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na specjalistów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana