Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Przygotowanie podkładu cementowego pod podłogę drewnianą
Wyjątkowa, ciepła estetyka drewna oraz jego inne właściwości użytkowe powodują, że podłogi z niego wytwarzane są najchętniej wybieranym rozwiązaniem na rynku. Zanim jednak ułożenie parkietu, klepek lub paneli będzie możliwe, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zaniedbanie tego etapu prac może spowodować szybsze zużywanie się podłogi. W jaki sposób należy przygotować podkład cementowy pod podłogę drewnianą?
Posadzka cementowa – charakterystyka
Posadzka cementowa, nazywa również jastrychem lub szlichtą, powinna być wykonywana z odpowiednio dobranych składników – cementów, wypełniaczy i dodatków, które poprawiają właściwości mieszanki. Po właściwym rozrobieniu z wodą, mieszanka wylewana jest na dane podłoże, na którym tworzy równą, bezspoinową nawierzchnię. Gotowy jastrych charakteryzują się wytrzymałością w granicach od 12 do 15 MPa i może służyć jako baza do wykonania podłóg z dowolnego materiału – w tym również drewna.
Jak przygotować podkład pod podłogę drewnianą?
Jastrych stanowi jedną z zewnętrznych warstw podłoża, na którym będzie układana podłoga drewniana. Sam również powinien zostać wykonany na odpowiednio przygotowanym podłożu. W pierwszej kolejności należy wzdłuż ścian pomieszczenia, w którym przygotowujemy podłoże, ułożyć taśmę dylatacyjną – jej zadaniem jest przejmowanie naprężeń i drgań, powstających w wyniku różnicy temperatur. Następnym krokiem jest ułożenie bezspoinowych płyt izolacyjnych z polistyrenu oraz folii polietylenowej, która będzie rozdzielać izolację od późniejszej wylewki. Folia powinna być ułożona w taki sposób, by całkowicie zachodziła na taśmę dylatacyjną. Na tym samym etapie powinniśmy zaznaczyć poziom, do którego ma sięgać podkład. Podłoże jest gotowe do tego, żeby wylać na nim już wymieszany podkład cementowy – do mieszania możemy użyć betoniarki bądź narzędzi ręcznych, dokładnie stosując się przy tym do zaleceń producenta. Po wylaniu jastrychu należy go rozprowadzić po całej powierzchni podłogi do ustalonego wcześniej poziomu. Jeśli podkładu jest za dużo, nadmiar należy usunąć.
Jeśli pomieszczenie jest bardzo duże, warto podzielić je na mniejsze strefy, np. przy użyciu łat dachowych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Planbet - Dzięki temu łatwiej będzie nam zatrzeć jastrych, to znaczy wyrównać go przy użyciu specjalnej łaty. Zacieranie polega na zgarnięciu nadmiaru jastrychu poprzez przesuwanie łatwy równolegle do płaszczyzny podłoża w jednym kierunku.
Po zatarciu podkładu, należy go wygładzić przy użyciu pacy i blichówka, i pozostawić do wyschnięcia. W zależności od składu mieszanki, schnięcie może trwać od kilku godzin do nawet 30 dni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana