Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Praktyczne wykorzystanie elektronarzędzi - gdzie i kiedy?
W istocie nie ma wygodniejszych mechanicznych narzędzi niż te, które zasilane są prądem elektrycznym. Jedynie w niektórych sytuacjach, tam, gdzie iskrzenie silników elektrycznych może zagrażać wybuchem lub pożarem, stosuje się narzędzia pneumatyczne, które jednak muszą być podpięte do niewygodnych i stosunkowo ciężkich przewodów ze sprężonym powietrzem. Łatwość zasilania to największy atut elektronarzędzi.
Podstawowe rodzaje elektronarzędzi
Chociaż urządzeń zasilanych prądem są setki i tysiące, to tylko określoną ich część można zaliczyć do grupy elektronarzędzi. Z pewnością nie będą to telewizory, radioodbiorniki, komputery, smartfony, nie będą to również instalacje oświetleniowe, elektryczne pojazdy. Będą to takie wszystkie narzędzia, przy których użyciu możemy zrealizować konkretną pracę, trudną, czasochłonną, a czasem wręcz niemożliwą do wykonania przy pomocy tradycyjnych narzędzi ręcznych, takich jak. np. zwykłe piły, pilniki, młoty czy nożyce. Tak więc elektronarzędzia pomagają nam szybko ciąć, szlifować, rozbijać materiały, wykonywać w nich otwory i inne wcięcia, malować, a także sprzątać lub przygotowywać posiłki. Te dwie ostatnie funkcje wspomagane są niektórymi sprzętami AGD. Korzystając z informacji uzyskanych od przedstawicieli firmy NORTECH z Wrocławia, przedstawmy ogólny podział elektronarzędzi. Oto ich podstawowe grupy:
wiertarki, a w tym: wiertarki udarowe, młotowiertarki, wiertarko-wkrętarki, wiertarki kątowe
wkrętarki, a w tym klucze udarowe
pilarki, tym tarczowe i łańcuchowe, stołowe, ukośnice, bruzdownice, wyrzynarki, pilarki szablaste lub pilarki typu „lisi ogon” i wiele innych
szlifierki, a w tym pilniki elektryczne, szlifierki tarczowe, taśmowe, oscylacyjne, kątowe, cykliniarki do podłóg, ostrzałki do wierteł, przecinarki do płytek i inne
strugarki, w tym np. grubościówka
frezarki, tokarki i inne tego typu obrabiarki, tak stacjonarne, jak i ręczne
zgrzewarki i spawarki
elektronarzędzia ogrodnicze, a więc np. kosiarki, nożyce do żywopłotów, glebogryzarki, aeratory itp.
elektronarzędzia AGD, a w tym roboty kuchenne, miksery, blendery, sokowirówki, maszyny do szycia, odkurzacze elektryczne i wiele innych.
Powyższy podział nie jest kompletny, a prezentując go, mieliśmy na celu jedynie uzmysłowienie naszym czytelnikom z jak ogromną liczbą elektronarzędzi możemy mieć do czynienia.
Gdzie i kiedy stosujemy elektronarzędzia?
Jeśli chodzi o zastosowanie elektronarzędzi AGD, to sprawa jest oczywista: używamy ich w domu, w pensjonatach, hotelach i w gastronomii. Elektronarzędzia ogrodnicze są stosowane przede wszystkim w małych powierzchniowo ogródkach lub działkach, gdyż dla większych powierzchni wygodniejsze są narzędzia spalinowe. Jeśli natomiast chodzi o takie elektronarzędzia, jak te wymienione w punktach od 1 do 7 to ich zastosowanie jest znacznie i to znacznie szersze, głównie profesjonalne, chociaż z powodzeniem mogą ich używać także amatorzy i majsterkowicze. Poza sytuacjami, o których napomknęliśmy we wstępie, elektronarzędzia mogą być stosowane wszędzie i to nawet w miejscach, gdzie nie ma linii energetycznej, bo tam można je zasilać agregatami prądotwórczymi. Przy ich użyciu możemy obrabiać drewno, kamienie, minerały, metale, tworzywa sztuczne. Należy jednak pamiętać, że istnieje pewna różnica pomiędzy profesjonalnymi elektronarzędziami mechanicznymi, a ich amatorskimi odpowiednikami. Te pierwsze są znacznie wydajniejsze i trwalsze, więc o takie musimy się postarać, jeśli chcemy je wykorzystywać w celach zawodowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana