Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Prace remontowe – jaką zaprawę klejącą wybrać?
Zaprawy klejące (zaprawy klejowe) pozwalają układać i łączyć płytki na wykańczanych powierzchniach – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, na podłogach, ścianach czy schodach. Zaprawa klejąca powinna być dobrana zarówno do rodzaju wykończenia, jak i podłoża, a wreszcie do warunków panujących w otoczeniu. Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie zaprawy? O tym poniżej.
Rodzaje zapraw klejących
Rynek materiałów budowlanych oferuje wiele rodzajów zapraw klejących. Różnią się one przede wszystkim zastosowaniem. Ponieważ zaprawa klejąca stosowana na zewnątrz musi być odporna na działanie czynników atmosferycznych, jej skład i właściwości będą odmienne niż w przypadku zaprawy do użytku wewnątrz obiektu. Niemniej są też zaprawy uniwersalne, które sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i do wykańczania niewielkich powierzchni na zewnątrz. Zaprawy dzielą się także z uwagi na elastyczność, czyli zdolność do reagowania na odkształcenia nawierzchni. O wyjaśnienie poprosiliśmy specjalistę ze sklepu Mersi.pl:Tam, gdzie temperatura jest zmienna, np. na tarasach czy posadzkach z ogrzewaniem podłogowym, podłoże nieustannie rozszerza się i kurczy. „Sztywna” zaprawa szybko by popękała i nie zapewniłaby solidnego wykończenia. Na tego typu nawierzchnie lepiej wybierać zaprawy elastyczne, które delikatnie odkształcają się wraz z podłożem, jednocześnie utrzymując płytki we właściwym położeniu.Jeszcze jednym kryterium podziału zapraw klejowych jest ich przeznaczenie. W sklepach znajdziemy produkty do wykańczania ścian i podłóg: glazurą, terakotą, gipsem, marmurem, a także kleje odpowiednie do płyt wielkoformatowych. To rozróżnienie wynika m.in. z ciężaru poszczególnych typów okładzin. Płyty marmurowe wymagają mocniejszego trzymania niż lekkie elementy gipsowe.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając zaprawę klejącą?
Przy zakupie nie należy pomijać też innych aspektów. Jeśli chcemy wykonać prace remontowe sami, warto zwrócić uwagę na sposób nanoszenia zaprawy klejącej oraz jej wydajność, a także to, czy jest ona dostępna gotowa, czy też wymaga rozrobienia. Ten wybór będzie wpływał na szybkość i wygodę pracy. Zaprawa klejąca powinna być dobrana także do podłoża i otoczenia. Jeśli ściana lub podłoga źle współpracuje z klejem, trzeba sięgnąć po ten o podwyższonej przyczepności lub odpowiednio przygotować podłoże do dalszych prac. Jeśli gubisz się wśród rodzajów zapraw klejących, ich parametrów i właściwości, warto skorzystać z doradztwa. W wyborze może Ci pomóc ekspert w sklepie albo fachowiec, któremu powierzysz prace remontowe. Doradcy Mersi.pl pozostają otwarci na Twoje pytania!Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana