Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Prace murarskie zimą – czy to możliwe?
Roboty budowlane podczas zimy stanowią nie lada wyzwanie, nie tylko z powodu dyskomfortu pracowników, ale przede wszystkim – utrudnień podczas korzystania z tzw. technologii mokrych, co może skutkować m.in zamarzaniem wody w zaprawach. Okazuje się jednak, że w pewnych warunkach prace murarskie wykonywane zimą są dopuszczalne. Piszemy, kiedy możliwe jest budowanie domu w sezonie zimowym oraz czym są dodatki zimowe do betonu i zapraw.
Jak budować zimą?
W branży budowlanej warunkami zimowymi nazywa się okres, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej +5ºC. Ze względu na umowy z inwestorami oraz po to, aby uniknąć kar za opóźnienia, wiele czynności na placach budów wykonywanych jest także podczas niesprzyjającej pogody. Prawidłowy przebieg prac w warunkach zimowych zapewnia przestrzeganie kilku zasad.
Przede wszystkim należy w odpowiedni sposób przechowywać materiały budowlane tak, aby nie dopuścić do ich przemarznięcia czy oblodzenia. Po drugie – zaprawy należy magazynować w odpowiednio do tego celu wydzielonym pomieszczeniu. Ostatnią kwestią jest zabezpieczenie wykonanych elementów za pomocą osłon i materiałów termoizolacyjnych. Niektórzy wykorzystują także nagrzewnice do zabezpieczenia wybranych stref przed utratą ciepła – tłumaczy przedstawiciel firmy Bowit.
Murowanie w sezonie zimowym
Przyjmuje się, że prace murarskie można realizować jedynie wówczas, jeżeli temperatura nie spada poniżej -6ºC. Natomiast ze względów technologicznych prace budowlane są utrudnione już w temperaturze niższej niż 0ºC. Ma to związek z zamarzaniem wody, co uniemożliwia proces wiązania zapraw. O ile beton komórkowy nie zmienia swoich właściwości pod wpływem temperatury, o tyle murowania należy zaniechać, jeśli ściany przemarzną (gdy temperatura poniżej -2ºC utrzyma się przez co najmniej 2 doby). Z uwagi na wydłużony czas wiązania betonu i ryzyko nieprawidłowego schnięcia zaleca się unikać betonowania podczas przymrozków. Jeśli jednak prace murarskie muszą zostać zrealizowane zimą, należy stosować specjalne domieszki do betonu i zapraw.
Preparaty zimowe do betonu i zapraw
Produkty tego typu zmieniają parametry mieszanek betonowych i zapobiegają utracie ich stabilności. Można je stosować dopóki temperatura nie spadnie poniżej -8ºC. Działanie preparatów zimowych polega na obniżeniu temperatury zamarzania wody zarobowej, a także napowietrzaniu i uplastycznieniu masy. W efekcie przedłuża się czas pracy z zaprawą i nie jest wymagany dodatek wapnia.
Do wykonywania wylewek betonowych na wolnym powietrzu podczas zimy stosuje się plastyfikatory do betonu. Po dodaniu do mieszanki betonowej preparaty te zwiększają jej urabialność i zmniejszają ilość wody zarobowej do 18% sprawiając, że beton staje się bardziej plastyczny i można go dowolnie kształtować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana