Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Pompy do ogrzewania grzejnikowego. Jak działają?
Pompy ciepła są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kotłów, pozwalającą na uzyskiwanie potrzebnej energii ze źródeł odnawialnych przy znikomym wpływie na stan środowiska naturalnego. Do zalet tej technologii należą też niskie koszty eksploatacji, wysoka wydajność, a w przypadku pomp powietrznych także brak wydatków związanych z montażem wymiennika ciepła. Co więcej, niektóre rodzaje pomp mogą być podłączone do istniejącej instalacji grzewczej.
Na czym polega działanie typowej pompy ciepła?
Pompy ciepła dostarczają energię do ogrzewania budynku, odbierając ją bezpośrednio z otoczenia. Powietrzne pompy ciepła funkcjonują dzięki temu, że przez większość roku temperatura powietrza utrzymuje się również na poziomie przynajmniej kilku stopni, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem. Krążący w instalacji wymiennika pompy ciepła czynnik jest w stanie ogrzać się, wykorzystując nawet niewielkie różnice temperatur, które za sprawą wbudowanej w pompę ciepła sprężarki mogą zostać znacznie zwiększone i użyte do ogrzania krążącej w instalacji grzewczej wody. Ponieważ jednak wymaga to zużycia pewnej ilości prądu w budynkach, gdzie ma być zamontowana pompa ciepła, projektuje się zwykle ogrzewanie płaszczyznowe. Dzięki swojej dużej powierzchni jest ono w stanie efektywnie podnosić temperaturę powietrza we wnętrzu nawet wówczas, gdy rozgrzeje się do zaledwie 35–55°C. Ogrzewanie współpracujące z typowymi pompami ciepła to więc zwykle systemy niskotemperaturowe.
Pompy ciepła współpracujące ze zwykłymi grzejnikami – czy to możliwe?
Wykonanie instalacji ogrzewania płaszczyznowego np. popularnej podłogówki nie stanowi na ogół problemu w nowo budowanym domu. Gdy w grę wchodzi jednak istniejący budynek, jest to o wiele bardziej kłopotliwe. Podłączenie typowej pompy ciepła do starych grzejników nie jest też możliwe, ponieważ nie pozwoli na uzyskanie wystarczającego poziomu wymiany ciepła między grzejnikami a powietrzem. Rozwiązaniem może być w takiej sytuacji kompleksowa wymiana kaloryferów na urządzenia niskotemperaturowe, które mają większą powierzchnię roboczą niż tradycyjne kaloryfery aluminiowe czy grzejniki płytowe, a także są wyposażone w mechanizmy wspomagające cyrkulację powietrza. Wiąże się to jednak z dość znacznym wydatkiem i podnosi koszt modernizacji istniejącego ogrzewania. Najlepszym rozwiązaniem może być w takiej sytuacji skorzystanie z urządzenia oferowanego przez firmę Kołton – producenta systemów grzewczych – dostarczającego wysokotemperaturowe powietrzne pompy ciepła, pracujące z temperaturą zasilania wynoszącą aż ponad 65°C.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana