Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Podstawowe obróbki blacharskie na dachu
Obróbką blacharską określa się elementy wykonane z blachy, których głównym zadaniem jest zabezpieczanie konstrukcji domu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, np. deszczu czy śniegu. Chronią przede wszystkim parapety, mury, balustrady, okapy czy dachy. Mają one również funkcję estetyczną. Jakie są podstawowe obróbki blacharskie na dachu?
Obróbka blacharska – podstawowe informacje
Obróbkę blacharską na dachach stosuje się w celu ochrony pokrycia dachowego – wykańcza się nią wszelkie połacie dachu, zmniejszając tym samym ryzyko powstania nieszczelności. To dodatkowe zabezpieczenie i gwarancja trwałości pokrycia. Można wyróżnić następujące rodzaje blach:
stalowa ocynkowana,
stalowa powlekana powłokami poliestrowymi na stronie licowej, powłoką epoksydową na stronie spodniej,
tytanowo-cynkowa,
miedziana.
Rodzaje obróbek blacharskich na dachu
Można wyróżnić następujące typy obróbek blacharskich:
pas nadrynnowy i podrynnowy,
obróbki: przyścienne, komina, ogniomurów, gzymsów,
listwy wykończeniowe,
wiatrownica,
bariery śniegowe,
kosz dachowy.
Pas nadrynnowy odprowadza wodę z połaci dachowej do rynny. Pełni funkcję ochronną – zabezpiecza rynnę przed uszkodzeniem, natomiast pas podrynnowy zabezpiecza deskę czołową i okap. Jest bardzo widoczną częścią dachu, co znaczy, że wpływa znacząco na jego estetykę, to dlatego powinien być wykonany właściwie. Wiatrownicę montuje się na szczytowych krawędziach dachu, chroni to przed zerwaniem ich przez wiatr. Kosz dachowy jest szczególnie narażony na obciążenie wodą lub śniegiem. Jego wymiana jest trudna, dlatego najlepiej stosować w tym przypadku trwałe materiały. Najczęściej wykonuje się je z aluminium czy miedzi. Obróbkę kosza zabezpiecza się samoprzylepnymi klinami z pianki poliuretanowej.
– Obróbki przyścienne montuje się na styku materiałów. Skuteczne może się okazać stosowanie obróbek dwuczęściowych – główna będzie mocowana do połaci, a dodatkowa listwa zabezpieczająca np. do muru
– tłumaczy przedstawiciel firmy DOMET.
Wykonywanie obróbek blacharskich wymaga dużej wiedzy, a także precyzji wykonania. To dzięki nim budynek jest trwalszy, dlatego warto się nimi zainteresować, aby utrzymać dach i jego elementy w lepszym stanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana