Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Po co w dachach montuje się świetliki punktowe?
Świetliki punktowe są szeroko wykorzystywane zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Doskonale sprawdzają się wtedy, kiedy zachodzi konieczność oświetlenia pewnej strefy, takiej jak na przykład korytarz, stanowisko pracy czy ciąg ewakuacyjny. Wykonywane są wersjach otwieralnych i nieotwieralnych. Mogą być też wyposażone w dodatkową automatykę. Po się je montuje? Podpowiadamy.
Czym są świetliki punktowe?
Świetliki punktowe to elementy, które montowane są w dachu budynku w celu lepszego doświetlenia jego niektórych pomieszczeń. Mogą być więc doskonałą alternatywą dla tradycyjnych okien dachowych. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zastosowania tego rozwiązania praktycznie w każdym budynku. Ich montaż jest łatwy zarówno na skośnych, jak i prostych dachach, a także tych o niewielkich wymiarach. Obecne modele mogą być wyposażone w automatykę sterowaną za pomocą pilota. Dodatkowo można w nich zamontować szereg czujników na przykład, wiatru, temperatury czy deszczu. Warto wiedzieć, że elementy te poprawiają również wentylację w obiekcie.
Rodzaje świetlików punktowych
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów świetlików punktowych, które różnią się nie tylko sposobem działania, ale przede wszystkim kształtem. Wśród najpopularniejszych można wymienić:
świetlik tunelowy — składa się z rury poprowadzonej do wnętrza pomieszczenia od podstawy dachu. Oświetlenie pokoju następuje w sposób punktowy, dlatego też elementy te nie dostarczają tak wiele światła jak pozostałe modele,
świetlik kopułowy — jest to jeden z najpopularniejszych modeli, który składa się z podstawy ramek, a także kopuły. Zapewnia dużo światła dziennego. Z tego powodu najczęściej montowany jest na płaskich dachach, głównie w halach przemysłowych i obiektach użytkowych,
świetlik łukowy — charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią. Może zajmować nawet cały dach. Jego kształt przypomina nieco wygięty łuk. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się przede wszystkim w halach magazynowych, a także dużych marketach,
świetlik płaski — ten typ nie wystaje poza powierzchnię dachu. Zazwyczaj składa się jednak z kopuły, której nie można otworzyć,
świetlik piramidalny — swoim wyglądem jak sama nazwa wskazuje, przypomina piramidę i może być montowany również na skośnych połaciach.
Elementy oferowane przez Tel-Poż-System “Iskra” występują w wersji uchylnej i nieuchylnej. Te pierwsze mogą być częścią instalacji przeciwpożarowej, drugie z kolei stosuje się wyłącznie do doświetlenia wnętrz budynków mieszkalnych lub przemysłowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana