Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Patio w ogrodzie - jak to zrobić?
Taras przylegający bezpośrednio do domu niekoniecznie jest najdogodniejszym miejscem do relaksu i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Powoli zbliża się wiosna i już teraz warto rozważyć przygotowanie sobie odpowiednich warunków do odpoczynku w cieplejsze dni. Idealnie w tej roli sprawdzi się zlokalizowane w głębi ogrodu patio. Czym jest patio i jak je sobie przygotować? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.
Czym jest patio i gdzie je urządzić?
Tradycyjne patio to placyk znajdujący się wewnątrz willi i dużych domów, wyłożony płytami kamiennymi i często bogato zdobiony roślinami. Obecnie mianem tym nazywa się również niewielkie dziedzińce wewnątrz ogrodów, pełniące funkcje dekoracyjne i rekreacyjne. Jak wybrać miejsce na patio?Przede wszystkim musimy rozważyć, jak dużą powierzchnię możemy zagospodarować – mówi specjalista firmy Scala – Ogrodowe patio nie musi być duże, żeby spełniało funkcję rekreacyjną, ale to zależy od naszych potrzeb oraz preferencji. Ważne jest, żeby miejsce zapewniało nam pewną dozę intymności, dlatego powinno znajdować się w miarę możliwości poza zasięgiem wzroku osób postronnych. Podczas planowania budowy patia powinniśmy zastanowić się również w jaki sposób wydzielimy je z dostępnej przestrzeni ogrodowej, jakiej nawierzchni w nim użyjemy oraz jakie warunki oświetleniowe stwarza nam otoczenie.
Kształt patio
Najważniejszą, podstawową kwestią w budowie ogrodowego patio jest ukształtowanie powierzchni w należyty sposób. Powszechnie stosowaną metodą jest wyłożenie danego obszaru kostką kamienną lub brukiem, jednak wymaga to sporego nakładu finansowego oraz dużo pracy przy układaniu poszczególnych elementów. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie kratek i obrzeży trawnikowych:Elementy te, wykonywane z wytrzymałych tworzyw sztucznych, coraz chętniej stosowane są w kształtowaniu przestrzeni ogrodowej. Dzięki obrzeżom możemy w estetyczny sposób wyznaczyć granicę trawników, ścieżek oraz patio, bez ryzyka przerastania zieleni poza wyznaczony obszar. Zadaniem kratek jest z kolei stabilizowanie gruntu, dzięki czemu zagospodarowana w ten sposób nawierzchnia nie będzie zmieniać swojego kształtu i płaszczyzny. Kratki można wykorzystać do uzyskania dowolnego kształtu nawierzchni, po umieszczeniu w gruncie można wypełnić je przykładowo żwirem. Przewagą takiego rozwiązania nad kostką brukową jest zapewnienie swobodnego odpływu wód opadowych do gruntu.Po urządzeniu nawierzchni możemy przystąpić do wyposażania naszego przyszłego patio, np. poprzez wykonania rabat, zasadzenie krzewów, postawienie mebli ogrodowych oraz elementów grodzących.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana