Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Paletyzacja. Dlaczego to się opłaca?
Przemysł rozwija się coraz szybciej i znajduje tym samym coraz więcej funkcjonalnych rozwiązań, do których należy także zautomatyzowanie paletyzacji. Jak robotyzacja takiej pracy wygląda w praktyce? Czy wykorzystanie systemów tego rodzaju jest opłacalne i faktycznie usprawnia końcowe etapy procesu przemysłowego, związane z układaniem towarów? Czy sprawdzą się one w różnych branżach? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu!
Na czym polega paletyzacja i depaletyzacja?
Jednym z procesów logistycznych jest paletyzacja, to jest obsługa związana z układaniem towaru na paletach w celu prawidłowego ich magazynowania bądź transportu. Analogicznie depaletyzacją określa się obsługę związaną z rozładowywaniem palet.
Składowane elementy nierzadko są wielkogabarytowe a do tego, bez względu na rozmiar, zawsze powinny zostać zabezpieczone także warstwą folii. Jest to czynność w teorii nieskomplikowana, jednak wiąże się często z przenoszeniem sporych ciężarów. To również działanie powtarzalne, a właśnie taką pracę warto poddać procesowi automatyzacji.
System paletyzacji zrobotyzowanej opiera się na pracy specjalnie skonstruowanych do tego celu urządzeń. Maszyny mogą zostać zaprogramowane do obsługi ładunków różnego rodzaju i z dowolnej branży, w tym kartonów, worków czy zgrzewek. Ich zadaniem jest odebranie gotowego opakowania z linii produkcyjnej, przeniesienie go na wybraną paletę, ustawienie ładunku na stosie i powrócenie do pozycji wyjściowej. Ramiona robotów wyposażone są w chwytaki i poruszają się pneumatycznie, a wszystkie wykonywane czynności są ze sobą zsynchronizowane. System paletyzacji jest przy tym wyposażony w specjalny panel kontrolny, gdzie możliwe jest zapisanie najważniejszych ustawień względem obsługiwanych produktów.
Jakie korzyści daje wprowadzenie systemu paletyzacji?
Przedsiębiorca, który zastanawia się nad wprowadzeniem zautomatyzowanego systemu paletyzacji, może zadawać sobie pytania związane z opłacalnością takiej inwestycji i korzyściami, jakie może przynieść jego zakładowi przemysłowemu. Podobnie, jak w przypadku innych etapów pracy, robotyzacja tej sfery ma właściwie same zalety.
O ich omówienie poprosiliśmy eksperta z firmy Madej Pak w Dziewinie: Na samym początku warto zaznaczyć, że system paletyzacji można bez większego problemu zintegrować z już funkcjonującą w zakładzie automatyką, dzięki czemu zrobotyzowaniu może zostać poddany każdy etap pracy. Same maszyny pracujące w takim układzie zapewniają natomiast bardziej precyzyjne i szybsze przekładanie ładunku z taśmy na paletę, a co za tym idzie, dochodzi do odczuwalnego skrócenia czasu jej przygotowania i całkowitego zapełnienia. To z kolei wiąże się z możliwością natychmiastowego przesunięcia palety do dystrybucji czy magazynowania i zwolnienia miejsca na nową. Prowadzi to do wydajniejszego wykorzystania dostępnej przestrzeni załadunkowej.
Roboty wykorzystywane w systemach paletyzacji dostosowane są do ładowania nawet bardzo ciężkich elementów i mogą pracować także w niesprzyjających warunkach – na przykład przy niskich temperaturach. Dzięki temu zastępują pracowników fizycznych, dla których tego rodzaju zadania bywają monotonne czy nawet niebezpieczne. Przedsiębiorca ogranicza w ten sposób ryzyko pojawienia się błędu technicznego lub wypadku przy pracy. Nie musi zatrudniać dodatkowego personelu i może zreorganizować strukturę zatrudnienia, chociażby poprzez przeniesienie podwładnych na inne stanowiska, co pozwala podnieść produktywność zakładu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana