Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Oświetlanie wysokich pomieszczeń. Problemy i wyzwania
Oświetlanie wysokich pomieszczeń to nie tylko problemy, ale również... możliwości. Gdzie, jak nie w wysokim salonie zamontować wiszącą lampę z dużym, a do tego niezwykle oryginalnym kloszem? Jednak o ile w przypadku salonu można nieco poszaleć, o tyle oświetlenie wysokiej łazienki, kuchni lub korytarza może być wyzwaniem. Sprawdźmy, w jaki sposób oświetlać wysokie pomieszczenia.
Stare fabryki zaadaptowane na lokale mieszkaniowe, nowoczesne przestrzenie o dwóch kondygnacjach, stare kamienice, przestronne domy... Choć mogłoby się wydawać, że większość mieszkań boryka się z odwrotnym problemem, czyli zbyt niskim sufitem, mieszkania o wysokich wnętrzach wciąż cieszą się popularnością. Choć wysoki sufit sprawia, że wnętrze staje się niezwykle otwarte i przestronne rodzi to problemy natury technicznej – jak dokładnie oświetlić każdy zakamarek pomieszczenia?
Problem: oświetlenie całego pomieszczenia
O ile pomieszczenie jest wysokie, ale niewielkie powinny sprawdzić się rozwiązania stosowane także w niższych mieszkaniach. Wówczas powinna wystarczyć centralna lampa pod sufitem, choć na dłuższym niż zazwyczaj przewodzie. Dodatkowo oczywiście lampy stojące przy kanapie lub fotelu do czytania, lampka przy biurku, ewentualnie oświetlenie stołu, jeśli znajduje się on w pomieszczeniu.
W przypadku dużych i wysokich przestrzeni może to być bardziej skomplikowane. Jedna lampa z pewnością nie oświetli dokładnie każdego zakamarka. Wówczas rozwiązaniem jest zastosowanie kilku lamp, rozlokowanych w strategicznych punktach pomieszczenia. Mogą to być zarówno lampy wiszące jak i dość duże plafony sufitowe. W przypadku lamp wiszących można powiesić je kaskadowo: każdą lampę na innej wysokości, dzięki czemu uzyska się dodatkowo ciekawy efekt wizualny. W roli głównego lub dodatkowego oświetlenia mogą sprawdzić się również spotlighty, czyli oświetlenie punktowe. Ważne jednak, by umieścić ich wystarczająco dużo, by oświetliły wnętrze. Oczywiście w każdym przypadku przyda się również oświetlenie dodatkowe: lampy stojące lub kinkiety naścienne, na przykład nad kanapą lub stołem. Gdzie w jednym miejscu znaleźć aż tyle różnych rodzajów lamp? Z pomocą przychodzi sklep Światło-Cienie, w którym szeroki wybór asortymentu pozwoli zakupić wszystko w jednym miejscu (a do tego na raty 0%).
Wyzwanie: optyczne powiększenie lub zmniejszenie wnętrza
W zależności od tego, jaki kształt ma wysokie pomieszczenie może okazać się, że konieczne będzie jego optyczne poszerzenie, powiększenie lub zmniejszenie. Bardzo wysokie, a jednocześnie długie pomieszczenie zyska, kiedy zostanie optycznie poszerzone. Dobrze jest wówczas skierować oświetlenie na krótsze ściany. Sprawdzą się tutaj wspomniane już spotlighty, które można dowolnie ustawić. Jeśli będziemy chcieli optycznie obniżyć wnętrze światło powinno być skierowane w dół – tu sprawdzą się lampy wiszące lub spotlighty skierowane w stronę podłogi. W przypadku lamp wiszących klosz powinien być zabudowany od góry i dawać źródło światła jedynie w dół. Natomiast dla podkreślenia wysokości wnętrza dobrze jest skierować światło w górę. Tu mogą sprawdzić się lampy z przezroczystym kloszem, który rozproszy światło we wszystkich kierunkach, nie powodując wyraźnych cieni.
Jakie oprawy sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach?
Warto również wspomnieć, jakiego rodzaju oprawy sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach o różnym charakterze. W salonie lub pokoju dziennym najlepiej sprawdzą się lampy wiszące i żyrandole na długich przewodach. Jeśli będą posiadały jeden punkt światła najlepiej zamontować ich kilka (o ile pomieszczenie jest dość duże). W przypadku mniejszych, ale wysokich pokoi sprawdzi się również lampa z kilkoma żarówkami, na przykład spory żyrandol. Jako oświetlenie główne lub dodatkowe można wykorzystać również oprawy do zabudowy, spotlighty lub plafony. Dodatkowo, dla oświetlenia miejsca do czytania lub stołu dobrze jest zastosować wysokie lampy stojące lub kinkiety.
Takie rozwiązanie sprawdzi się również w sypialni. Zwłaszcza, że zazwyczaj mocne światło nie jest konieczne. Duży żyrandol i lampka na stoliku nocnym w zupełności powinny wystarczyć. W kuchni oprócz oświetlenia centralnego dobrze jest zamontować oprawy nad blatem roboczym. Dzięki temu przygotowywanie posiłków będzie znacznie łatwiejsze.
W przypadku schodów, nad którymi sufit umieszczony jest dość wysoko zamiast oświetlenia centralnego lepiej sprawdzą się kinkiety na ścianie lub punkty świetlne zamontowane tuż nad każdym stopniem. Podobnie w wysokim korytarzu lub przedpokoju. Możemy zdecydować się na lampę centralną na suficie, jeśli przedpokój jest w kształcie kwadratu. Jeśli jest wysoki, a do tego długi i wąski lepsze będą punktowe źródła światła, które dokładnie rozświetlą całe wnętrze.
A co z łazienką? Nawet, jeśli jest bardzo wysoka podczas wykonywania codziennych czynności wysokie osoby mogą haczyć o zwisającą centralnie lampę. Dlatego lepiej zdecydować się na oprawy do zabudowy, plafon, a przy lustrze zamontować dodatkowe kinkiety lub spotlighty, dla lepszej widoczności.
Problemy, wyzwania i... możliwości
Oświetlenie wysokich pomieszczeń to nie lada wyzwanie. Jednak takie wnętrza dają również sporo możliwości – możemy umieścić w nich nawet najbardziej nietypowe lampy. Doskonale sprawdzą się tutaj duże, kryształowe żyrandole, a także spore klosze nawiązujące stylem do wyposażenia fabryk. Możemy pozwolić sobie również na długie lampy wiszące bez obaw, że będą wisiały tuż nad głową. Tylko w wysokich pomieszczeniach możliwe jest powieszenie kilku lamp kaskadowo, tworząc niepowtarzalny efekt wizualny. Choć oświetlanie wysokich pomieszczeń wymaga nieco więcej wysiłku (oraz użycia nieco większej liczby lamp...) możliwości są niemal niczym nieograniczone.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana