Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Osuszanie tynków - kiedy zastosować osuszacz powietrza
Murarze, tynkarze i malarze muszą w okresie jesienno-zimowym zmagać się z problemem uciążliwej i wszechobecnej wilgoci. Nie tylko spowalnia ona schnięcie tynku albo farby, ale także wydłuża czas trwania prac remontowych. Jak poradzić sobie z mokrymi tynkami?
Powszechnie stosowanym składnikiem zapraw murarskich i betonu jest woda, dlatego w sezonie jesienno-zimowym konieczne jest pozbycie się jej nadmiaru z remontowanych pomieszczeń. Wilgotne posadzki albo ściany blokują wykonanie kolejnych prac, co może zagrozić terminowemu oddaniu całego projektu. Żeby do tego nie dopuścić, musimy zapewnić intensywne ogrzewanie i wentylowanie pomieszczeń albo zastosować specjalistyczne osuszacze powietrza.Kiedy stosujemy osuszacze powietrza?
Na budowach najczęściej wykorzystuje się przenośne osuszacze kondensacyjne. Ich zaletą jest likwidowanie wilgoci bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę. Wykorzystują one zjawisko wykraplania pary wodnej ze schłodzonego powietrza poniżej punktu rosy (punt rosy to temperatura, w jakiej następuje wytrącenie kropel wody). Wykroplona woda gromadzi się w zbiorniku osuszacza, a osuszone powietrze wydmuchiwane jest w temperaturze o kilka stopni wyższej niż temperatura powietrza zassanego (przeważnie jest to różnica około 3-8 stopni na plus).Jak dodaje ekspert z firmy Mobil Serwis: Wykorzystanie osuszaczy powietrza jest znacznie skuteczniejsze i tańsze od metody opartej na ogrzewaniu i wentylacji pomieszczeń. Co więcej, ich zastosowanie minimalizuje też ryzyko niepożądanych efektów ubocznych osuszania, jak np. przebarwienia powierzchni czy pękanie ścian w trakcie osuszania.
Jak dobrze stosować osuszacze powietrza?
Osuszacze równie dobrze spisują się w przemyśle, budownictwie i w trakcie domowych prac remontowych. Pamiętajmy jednak, aby je odpowiednio eksploatować. Po pierwsze – w trakcie osuszania, pomieszczenie powinno być zamknięte, a osuszacz nie może stać zbyt blisko ściany, bo utrudnia to swobodny przepływ powietrza. Optymalnym rozwiązaniem jest postawienie osuszacza powietrza przynajmniej w odległości 20-50 centymetrów, a jeśli to możliwe, radzimy stawiać go po prostu na środku pomieszczenia. Nie powinniśmy też stosować osuszacza, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Przy prawidłowej eksploatacji, osuszanie powietrza trwa od kilku godzin do kilku dni. Oczywiście zależy to od tego jaka jest wilgotność powietrza, jego temperatura, a także wydajność samego osuszacza. Jednak bez względu na to, jakie urządzanie wybierzemy, i tak pozwoli nam wysuszyć tynki znacznie szybciej niż tradycyjne metody osuszania.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana