Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Olejowanie czy lakierowanie — jak wykończyć podłogę?
Wybór drewnianej podłogi oznacza podjęcie decyzji w kwestii zastosowanego gatunku drewna, koloru czy wzoru. Oprócz kwestii estetycznych i dekoracyjnych należy również zastanowić się nad funkcjonalnością wykonanego parkietu. Decyzja o olejowaniu bądź lakierowaniu podłogi drewnianej powinna więc zostać poprzedzona dokładną analizą zalet i wad obu opcji. Na którą z nich najlepiej się zdecydować?
Podłoga lakierowana — jakie ma zalety?
Powierzchnie lakierowane, w porównaniu do podłóg olejowanych, znacznie łatwiej utrzymać w czystości mimo tego, że znacznie częściej są na nich widoczne drobinki kurzu. Jednocześnie nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Warstwa drewna zostaje przykryta powłoką z lakieru, a to sprawia, że zostaje ono skutecznie oddzielone od otoczenia. Staje się w ten sposób odporne na zabrudzenia, a zanieczyszczenia nie mają możliwości wnikania w strukturę poszczególnych listewek.
Do wad lakierowania należy zaliczyć większą podatność warstwy ochronnej na powstawanie zarysowań. Częściowo problem ten rozwiązuje wybór szczotkowanych desek, na których uszkodzenia są mniej widoczne, i lakieru o małym stopniu połysku, np. ze sklepu Profiparkiet. Elektryzowanie podłogi lakierowanej powoduje gromadzenie się na niej kurzu. W przypadku powstania uszkodzeń poszczególnych elementów podłogi, konieczne okazuje się zeszlifowanie całej warstwy lakieru, naprawienie uszkodzonej części i ponowne polakierowanie całej posadzki. Wynika to z faktu, że wykonując naprawę bez przeprowadzenia opisanego procesu, miejsce renowacji wyróżniałoby się na tle pomieszczenia.
Olejowanie podłogi — dlaczego warto?
Olejowanie w subtelny sposób podkreśla piękno drewna, zachowując jego naturalną strukturę i wygląd. Nałożona warstwa oleju, w przeciwieństwie do lakieru, nie izoluje drewna szczelną powierzchnią, przez co może ono swobodnie przyjmować i oddawać wilgoć. Jednocześnie, małe rysy są mało widoczne.
Powierzchnie posadzek olejowanych nie elektryzują się, co skutkuje zmniejszonym osadzaniem kurzu. Jednocześnie cechują się większą chłonnością, co może przyczyniać się do wsiąkania zabrudzeń wgłąb drewna. Z tego powodu taka podłoga wymaga większego nakładu pracy i wykorzystania specjalistycznych środków pielęgnacyjnych takich jak np. olej pielęgnacyjny do podłóg olejowanych. Zazwyczaj częstotliwość konserwacji jest uzależniona od sposobu i intensywności użytkowania. Skuteczna renowacja najczęściej nie wymaga cyklinowania i może być przeprowadzona samodzielnie w ciągu kilku godzin.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana