Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Odświeżanie starej nawierzchni. Kiedy kostka brukowa nadaje się do wymiany?
Kostka brukowa to rozwiązanie tak popularne, że spotykamy je na praktycznie każdym kroku – używa się jej nie tylko do wykańczania prywatnych posesji, ale również przestrzeni publicznej, np. chodników, parkingów, placów. Podobnie jak wiele innych materiałów, kostka brukowa poddana jest destrukcyjnemu działaniu czasu, obciążeń oraz czynników środowiskowych, które sprawiają, że traci ona swój pierwotny wygląd. Po czym poznać, że nadszedł czas na jej wymianę?
Jak samemu odnowić kostkę?
Niektóre problemy starzejącej się kostki możemy naprawić we własnym zakresie. Co możemy zrobić? Przede wszystkim zwalczyć chwasty wyrastające w fugach między pojedynczymi elementami. Problem ten jest spotykany nagminnie – niepożądana zielenina nie tylko rujnuje wygląd kostki, ale również może przyczynić się do powstawania wybrzuszeń na jej powierzchni. Do usunięcia chwastów użyć możemy kilka metod. Usuwania ręczne jest najtańsze, ale też zajmuje dużo czasu, szczególnie w przypadku bardzo rozległych powierzchni. W niektórych okolicznością egzamin może zdać użycie myjki ciśnieniowej, która wymiecie powierzchniowo rosnące chwasty, a przy okazji oczyści nawierzchnie z zalegających na niej piasków, pyłu, kurzu. W trudnych sytuacjach stosuje się specjalne preparaty chemiczne, które powodują uschnięcie rośliny i umożliwiają łatwe jej usunięcie wraz z korzeniami. Innym zabiegiem odświeżającym wygląd kostki brukowej jest pomalowanie jej specjalnym preparatem przywracającym kolor – po latach materiał wystawiony na działanie promieniowania słonecznego blaknie i traci swój pierwotny wygląd. Malowanie jest prostą metodą, by kostka znowu wyglądała jak dopiero co położona.
Wymieniamy kostkę
W niektórych przypadkach domowe metody renowacji nie są wystarczające, żeby przywrócić kostce jej estetyczny wygląd – jedyną metodą jest jej wymiana. Kiedy warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem?
- Kiedy doszło do trwałego zniszczenia kostki – choć zazwyczaj kostka betonowa jest bardzo odporna na obciążenia, nie jest niezniszczalna. Zbyt wysokie ciężary, np. częste postoje załadowanych ciężarówek lub samochodów dostawczych mogą doprowadzić do pękania kostki. Jeśli mieszanka użyta do wyprodukowania kostki była niskiej jakości z czasem może dojść do wypłukania materiału. Takich uszkodzeń nie da się naprawić, kostkę należy wymienić.
- Kiedy kostka została położona na zbyt miękkiej nawierzchni – to problem dotyczący często nawierzchni układanych lata temu. Popełniano wtedy wiele błędów konstrukcyjnych, które z czasem mogły doprowadzić do powstawania zagłębień i wybrzuszeń w nawierzchni. Nieregularna powierzchnia kostki może prowadzić do gromadzenia się wody opadowej, która również uszkadza kostkę. Przy układaniu kostki bardzo ważne jest stworzenie odpowiednio wytrzymałej i stabilnej podbudowy.
Kostkę wymienia się nie tylko wtedy, gdy zostanie uszkodzona – częstym powodem zmiany jest chęć poprawy estetyki domu i posesji. Popularne w latach 90-tych kostki Bauma nie cieszą oczu już tak bardzo jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W obecnej ofercie firm specjalizujących się w sprzedaży kostki – takich jak przedsiębiorstwo Mabud – znajdziemy szeroki wachlarz dużo bardziej estetycznych rozwiązań, przy pomocy których sprawimy, że nasza działka nabierze pożądanego przez nas charakteru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana