Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Obrotnice spawalnicze jednokolumnowe a dwukolumnowe
Spawanie to skomplikowany sposób łączenia ze sobą dwóch elementów konstrukcyjnych. Wymaga odpowiedniego przygotowania, kwalifikacji oraz dobrze wyposażonego stanowiska. Ułatwieniem procesów spawania są manipulatory spawalnicze. Jednymi z nich są obrotnice jednokolumnowe i dwukolumnowe. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Czym są obrotnice spawalnicze?
Rynek urządzeń wspierających prace spawalnicze jest bardzo szeroki. Producenci proponują coraz nowocześniejsze produkty, które mają usprawnić i przyśpieszyć pracę w zakładach spawalniczych. Od jakości spawu oraz szybkiego czasu realizacji zależą dochody przedsiębiorstwa i zadowolenie klienta. Jedną z maszyn spawalniczych pozwalającej realizować te założenia jest obrotnica kolumnowa. Jest to nowoczesne urządzenie, które pozwala precyzyjnie pozycjonować ładunki wielkogabarytowe o przekroju kołowym. Doskonale sprawdzają się przy manipulowaniu cylindrycznymi detalami charakteryzujących się zróżnicowaną geometrą, niewyważonymi czy cienkościennymi. Urządzenie to pozwala swobodnie cyklicznie lub w sposób ciągły obracać spawanym przedmiotem w osi. Umożliwia to szybki dostęp do całej płaszczyzny przedmiotu, ułatwia manewrowanie oraz skraca czas operacji. Innym urządzeniem przeznaczonym do obróbki przedmiotów cylindrycznych jest obrotnik do spawania.
Zastosowanie obrotnic kolumnowych
Obrotnice kolumnowe doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka stabilność obrabianego detalu. Wykorzystuje się je do spawania:
- turbin wiatrowych,
- cystern,
- kratownic i ram,
- konstrukcji stalowych,
- elementów mostów,
- słupów.
Oprócz tego mogą być wykorzystywane podczas lutowania, napawania, prac montażowych i nie tylko. Pozycjonery obrotowe pozwalają unosić elementy o masie nawet kilkunastu ton, a obrót wokół osi poziomej pozwala wykonać doskonałej jakości spawy na całej długości elementu bez zmiany mocowania.
Jedno czy dwukolumnowa?
Obrotnice kolumnowe dzielą się przede wszystkim na jednokolumnowe i dwukolumnowe. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane urządzenia, które powstały z połączenia większej liczby kolumn. Dzięki temu łatwiej można spawać ze sobą na przykład kratownice czy elementy mostów.
- Obrotnica jednokolumnowa zbudowana jest z pionowej kolumny oraz powierzchni roboczej w formie obrotowego stołu.
- Obrotnica dwukolumnowa zbudowana jest z dwóch pozycjonerów jednokolumnowych ustawionych względem siebie w pożądany sposób. Są tutaj zatem dwa stoły robocze oraz dwie kolumny. To urządzenie najczęściej wykorzystywane jest do łączenia ze sobą dwóch detali. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest precyzja i dokładność spawu.
Obrotnice kolumnowe – zbędny wydatek czy potrzebne urządzenie?
Dobrze wyposażone stanowisko do spawania powinno nie tylko zabezpieczać operatora oraz osoby i przedmioty wokół, ale też ułatwiać wszystkie czynności. Zastosowanie pozycjonerów i manipulatorów spawalniczych w zakładach przynosi realne korzyści finansowe dla firmy. Jak mówi pracownik Grupy Bartom – manipulatory spawalnicze:
Obrotnice kolumnowe umożliwiają szybki i łatwy dostęp do całej powierzchni obrabianego detalu. Podnosi to jakość połączenia, a spawacz popełnia mniej błędów. Dzięki ułatwieniu i zwiększeniu komfortu pracy, jego wydajność jest znacznie wyższa. Wszystko to prowadzi do mniejszej ilości błędów i szybszego wykonywania spawów. Obniża to koszty produkcji, a finalny wyrób prezentuje się o wiele lepiej, co zwiększa zadowolenie klienta.
Obrotnice jedno i dwukolumnowe to urządzenia o różnorodnym zastosowaniu, które doskonale sprawdzają się w wielu zakładach spawalniczych. Obróbka wielkogabarytowych, cylindrycznych przedmiotów z ich pomocą jest znacznie szybsza i prostsza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana