Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
O czym mówią ekspertyzy chiropterologiczne?

Ekspertyza chiropterologiczna polega na wykonaniu raportu dotyczącej tego, czy na danym obszarze poddawanym inwestycji nie znajdują się schronienia dla ssaków latających – nietoperzy. Dawniej zwierzęta te zamieszkiwały głównie jaskinie i dziuple drzew. Część z nich jednak ewoluowała i zamieszkuje obecnie w sąsiedztwie ludzi. W szczególności upodobały sobie zakamarki pod dachem i parapetami, poddasza oraz strychy. Na czym polega ekspertyza chiropterologiczna?
Eskpertyza chiropterologiczna - charakterystyka
Opinia, chiropterologiczna jest wymagana przed przystąpieniem do wykonywania prac remontowych, rozbiórkowych, modernizacyjnych, czy też planowaniem nowej inwestycji bądź wycinki drzew. Podobnie, jak w przypadku opinii ornitologicznej, ekspertyza chiropterologiczna również wyróżnia się uregulowaniami prawnymi dotyczącymi jej zawartości. Podstawowe elementy, jakie powinna zawierać opinia chiropterologiczna obejmują m.in. wykaz rodzajów oraz ilości zaobserwowanych gatunków nietoperzy, wykaz rzeczywistych i potencjalnych siedlisk nietoperzy w danym obiekcie, śladów ich bytowania, rysunki, fotografie, mapy z naniesionymi siedliskami nietoperzy, informacje o terenach i obszarach w budynku, na których należy wstrzymać się od prac remontowych.
Ekspertyza chiropterologiczna musi zostać przeprowadzana minimum rok przed wykonaniem planowanych prac związanych z modernizacją obiektu, ponieważ wówczas jest najbardziej miarodajna. Nietoperze uaktywniają się zarówno po zmroku, jak i przed świtem. Ekspertyza wykonywana jest w trzech okresach: lęgowym, rozrodczym i hibernacyjnym. Pierwszy przypada na wczesną wiosnę i jesień, drugi na późną wiosnę i lato a trzeci na późną jesień i zimę. Obserwacja nie może być prowadzona w złych warunkach atmosferycznych – przy silnym wietrze, deszczu, podczas upałów, ponieważ nietoperze wówczas poszukują schronienia. Harmonogram obserwacji zawsze ustalany jest indywidualnie pomiędzy inwestorem a chiropterologiem.
Dlaczego warto przeprowadzać ekspertyzę chiropterologiczną?
Nietoperze to ssaki wędrowne, które zmieniają miejsce swojego pobytu. Nieustannie przychodzą na świat nowe pokolenia gatunku, a więc siedlisk również może przybywać. Należy pamiętać, że zawsze przed przystąpieniem do prac modernizacyjnych budynku, trzeba zwrócić się do właściwego miejscowo regionalnego dyrektora ochrony środowiska o wydanie zezwolenia. Osoba, która niszczy miejsce bytowania nietoperzy bezprawnie, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności prawnej w formie mandatu karnego lub pozbawienia wolności.
Ekspertyza chiropterologiczna pozwala określić rodzaje i ilości nietoperzy, które występują w danym budynku, na drzewie lub terenie. Jest także bardzo pomocna przy określeniu ich siedlisk i zwyczajów. Sporządzenie ekspertyzy wymaga wiedzy teoretycznej i przyrodniczej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że prawie 98% budynków jest zasiedlanych przez nietoperze. Inwestorzy zgłaszają się do firm takich, jak ProEkoEkspert z Wrocławia, w celu sprawdzenia terenu pod planowane prace.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana