Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Niezbędne formalności przed rozpoczęciem budowy
Planujesz rozpoczęcie budowy własnego domu? Przed Tobą sporo pracy i musisz pamiętać o wielu formalnościach, których dopilnowanie pozwoli zacząć inwestycję zgodnie z przepisami. Konieczne jest uzyskanie kilku niezbędnych dokumentów, niekiedy także przeprowadzenie badań o charakterze geotechnicznym. Kiedy warto się na nie zdecydować? Zapoznaj się z naszymi informacjami na ten temat!
Budowa domu – co trzeba załatwić przed rozpoczęciem prac?
Zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu, jako inwestor musisz znaleźć odpowiednią działkę pod ten cel. Posiadając grunt w wybranej lokalizacji i o odpowiadającej wielkości możesz powoli zabrać się za przygotowanie wszystkich formalności. Jeśli dopiero planujesz jej zakup, już teraz rozważ wykonanie badania gruntu, by sprawdzić, czy stanowi ona odpowiednie miejsce do posadowienia obiektu budowlanego. Takie działanie pozwoli uniknąć kupna działki o trudnych lub skomplikowanych warunkach gruntowych.
Inwestor, zanim wpuści na plac ekipę budowlaną, musi zająć się takimi sprawami, jak zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który określa warunki zabudowy w danym rejonie. Jeśli taki dokument nie został opracowany należy w urzędzie gminy złożyć wniosek o wydanie decyzji indywidualnej na temat warunków zabudowy. Należy także zdobyć oświadczenia od dystrybutorów mediów, takich jak prąd, gaz i woda o możliwości przyłączenia się do obsługiwanych przez nich sieci.
Pozwolenie na budowę wymaga także dostarczenia projektów architektonicznych obiektu wraz z rzutami fundamentów i dachu oraz opisem planowanych rozwiązań budowlano-technicznych. Poza formą czy konstrukcją budynku plany muszą zawierać informacje związane z oznaczeniem granic działki na mapie geodezyjnej sporządzanej do celów projektowych. To na niej znajdą się zaznaczone punkty komunikacyjne, takie jak wejścia do domu czy miejsca przyłączy mediów. Nieobowiązkowe w wielu przypadkach jest uzyskanie dokumentacji badań podłoża gruntowego. Poniżej skupiamy się właśnie na tej istotnej dla każdego inwestora kwestii.
Badanie gruntu – kiedy zlecić jego wykonanie?
Zgodnie z przepisami w przypadku planowania budowy domu opinia geotechniczna nie jest dokumentem obowiązkowym dla inwestora. Jednak projektant, po wstępnej analizie działki, może zalecić wykonanie niezbędnych badań. Możesz zdecydować się na nie również sam. Zyskasz w ten sposób informacje na temat warunków gruntowych, co ułatwi architektowi zaprojektowanie fundamentów oraz ewentualnie dodatkowych rozwiązań technicznych.
Badania geologiczno-inżynierskie dostarczają szeregu istotnych informacji, o czym bliżej opowiada przedstawiciel firmy Geook w Małdytach: Analiza takiego rodzaju pozwala sprawdzić nośność gruntu i całą jego strukturę. Prowadzi się również badania nad poziomem wód gruntowych w celu określenia możliwości ich podnoszenia się. Przeprowadzenie odwiertów pozwala natomiast sprawdzić czy pod obiektem będzie można wykonać całkowite podpiwniczenie. Wyniki wszystkich analiz zostają przedstawione w dokumentacji badań podłoża gruntowego.
Zdobycie pozwolenia na budowę wydaje się sprawą bardzo skomplikowaną, ale realizowanie niezbędnych formalności krok po kroku znacznie usprawni Twoje działania. Nie obawiaj się także dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem badań gruntu – dzięki nim w przyszłości zaoszczędzić możesz sobie sporo problemów związanych z koniecznością wzmocnienia go czy napraw pękających ścian i fundamentów powstających w wyniku jego złej nośności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana