Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Najważniejsze elementy zabezpieczeń ogniochronnych budynków

Zabezpieczenia ogniochronne mogą zapewnić aktywną ochronę przeciwpożarową lub stanowić element wynikający bezpośrednio z budowy czy też konstrukcji budynku. Do aktywnych zabezpieczeń zalicza się różne czujniki, alarmy, klapy dymowe – czyli wszystko to, co wspomaga ewakuację i przyspiesza akcję gaśniczą. Natomiast w artykule przyjrzymy się bliżej sposobom biernego zabezpieczania budynków przed ogniem.
Rola biernych zabezpieczeń ogniochronnych
Bierne zabezpieczenie ogniochronne mają umożliwić przeprowadzenie akcji gaśniczej i ratunkowej — w tym celu poszczególnym elementom konstrukcji nadaje się właściwości ogniotrwałych. Może to być wzmocnienie nośności konstrukcji w sytuacji pożaru, czy też uniemożliwienie rozprzestrzenienia się ognia poza określone strefy. Warto bowiem wiedzieć, że wraz ze wzrostem temperatury, jaki następuje w wyniku pożaru, możliwa jest redukcja nośności różnych elementów, czego konsekwencją jest utrata stateczności i zawalenie lub uszkodzenie budynku. Zabezpieczenia ogniochronne mają wzmocnić odporność konstrukcji na destrukcyjne działanie ognia a tym samym zapobiegać poważnym awariom lub nawet katastrofom budowlanym.
Metody zabezpieczeń ogniochronnych
Wykonawcą zabezpieczeń ogniochronnych dla budownictwa jest firma Strażak. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w zabezpieczaniu konstrukcji stalowych, żelbetowych, stropów, kanałów, przejść i szczelin. Warto wiedzieć, że stal jako materiał niepalny w wyniku oddziaływania ognia traci swoją nośność. Z tego powodu stosuje się warstwy ochronne, które spowalniają przyrost ciepła, przez co wydłuża się czas potrzebny do osiągnięcia temperatury krytycznej.
Konstrukcje stalowe mogą być zabezpieczane poprzez nakładanie farb pęczniejących, zapraw ogniochronnych lub płyt silikatowo-cementowych. Farby pęczniejące dokładnie przylegają nawet do skomplikowanych kształtów, na przykład krat i tworzą szczelną warstwę ochronną o dużej estetyce. Z kolei zaprawy nakładane metodą natrysku są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie wydzielają szkodliwych toksyn i oparów oraz nie ulegają biodegradacji ani atakowi pasożytów. Zaprawy suche produkowane są na bazie wełny mineralnej i spoiw hydraulicznych a mokre powstają z wermikulitu oraz gipsu lub cementu portlandzkiego. Z kolei płyty ogniochronne są łatwe w obróbce i montażu – nie wymagają dodatkowych podkonstrukcji. Stosuje się je do konstrukcji żelbetowych, które można także zabezpieczać metodą natrysku z użyciem zapraw. Te same technologie wykorzystywane są dla stropów i dachów z blachy trapezowej oraz stropów drewnianych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana