Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Najpopularniejsze rodzaje drabin

Spis treści
- Drabiny przystawne
- Drabiny wolnostojące
- Drabiny przegubowe
- Drabiny wielofunkcyjne
- Rusztowanie jezdne
Drabiny, pomimo swej bardzo prostej konstrukcji, są niezbędnym narzędziem umożliwiającym wykonywanie prac na wysokości. Są niezwykle przydatne w sklepach wielkopowierzchniowych, magazynach, do prac malarskich, elektrycznych, wykończeniowych i wielu innych. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym rodzajom drabin: przystawnym, wolnostojącym, przegubowym i wielofunkcyjnym.
Mogłoby się wydawać, że drabina to drabina. Jednak wybór odpowiedniego rodzaju wpływa zarówno na komfort pracy, jak i bezpieczeństwo osoby z niej korzystającej. Warto więc poznać rodzaje drabin i podestów roboczych oraz różnice między nimi, aby wybrać najlepiej dopasowaną do konkretnego rodzaju zadań.
Drabiny przystawne
Najprostsze konstrukcyjnie są drabiny przystawne. W celu skorzystania ze stopni konieczne jest oparcie drabiny o solidną pionową powierzchnię, na przykład o ścianę. Jest to drabina zazwyczaj jednoelementowa, wyposażona w antypoślizgowe nóżki, które zwiększają bezpieczeństwo. Dodatkowo drabiny dłuższe niż 3 metry wyposażone są również w stabilizator, który zwiększa powierzchnię podparcia. Drabiny przystawne występują również w wersji teleskopowej – możliwe jest wówczas regulowanie wysokości, a tym samym łatwiejszy transport. Wystarczy złożyć drabinę, a na miejscu rozsunąć do pożądanej wysokości.
Drabiny wolnostojące
Wygodne i nie wymagające podparcia ściany – takie są drabiny wolnostojące. Składają się z dwóch elementów, które po rozłożeniu tworzą odwróconą literę V. Dzięki temu są stabilne i nie wymagają podparcia. Mogą posiadać wejście z jednej lub z dwóch stron. W zależności od modelu mogą być wyposażone w chroniony obszar roboczy, czyli barierki chroniące przed upadkiem, rolki jezdne ułatwiające przesuwanie, półkę na narzędzia lub platformę roboczą. W celu zapewnienia bezpieczeństwa posiadają antypoślizgowe stopki oraz stopnie, a także zabezpieczenia ograniczające rozstaw. Drabiny samojezdne posiadają również blokadę kół, by drabina nie przesuwała się podczas pracy. Występują zarówno w formie trzystopniowych schodków magazynowych, jak i wysokich na kilkanaście stopni drabin montażowych – szeroki wybór drabin magazynowych i podestów roboczych znajdziemy w sklepie TechnikNTB.
Drabiny przegubowe
Ten rodzaj drabin jest dość uniwersalny. Przeguby, które pozwalają na złamanie drabiny umożliwiają wykorzystanie tego rodzaju drabiny jako przystawnej, wolnostojącej lub jako podestu roboczego. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, a wysokość robocza po całkowitym rozłożeniu w formie drabiny przystawnej może sięgać nawet kilku metrów. Oczywiście wyposażona jest w antypoślizgowe nóżki, a także blokady zapobiegające przypadkowemu złożeniu. Jest to drabina najbardziej uniwersalna i doskonale nadaje się do wykonywania różnego rodzaju prac.
Drabiny wielofunkcyjne
Jak sama nazwa wskazuje – jest to rodzaj drabiny, która spełnia kilka różnych funkcji. Zazwyczaj są dwu- lub trzyczęściowe i umożliwiają wykorzystanie jako drabina przystawna, wolnostojąca lub z wysuwanym trzecim elementem. Mają najwyższą wysokość roboczą spośród wszystkich drabin, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo pracy, dzięki podstawie stabilizującej oraz specjalne zabezpieczenia chroniące przed rozłączeniem lub rozsunięciem.
Rusztowanie jezdne
Choć nie jest to typowa drabina, rusztowanie jezdne spełnia dokładnie taką samą rolę – umożliwia bezpieczną i komfortową pracę na wysokości. Podest roboczy gwarantuje wystarczająco dużo miejsca, aby możliwe było bezproblemowe przemieszczanie się, a także położenie narzędzi lub na przykład farb. Koła umożliwiają łatwe przesuwanie rusztowania, a hamulce zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy. Dodatkowo rusztowanie można wyposażyć w elektryczny system podnoszenia ładunków, dzięki czemu możliwe jest zachowanie pełnego bezpieczeństwa podczas prac montażowych lub instalacyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana