Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Najczęstsze awarie instalacji wentylacyjnych

Jakość powietrza, którym oddychamy ma niezwykle istotny wpływ dla naszego poczucia komfortu oraz zdrowia. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowe wentylowanie pomieszczeń, w których przebywamy, zarówno w domu, jak i pracy. Nie zawsze jednak wentylacja jest w stanie zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza – niekiedy wynika to z jej nieprawidłowego wykonania, innym razem przyczyną mogą być niskiej jakości materiały i uszkodzenia instalacji.
Po czym poznać wadliwą wentylację?
O tym, że nasza instalacja wentylacyjna nie działa jak powinna przekonamy się przede wszystkim kiedy zauważymy pogarszającą się jakość powietrza w pomieszczeniach.Powietrze wilgotne, pełne zanieczyszczeń, brzydko pachnące – to wszystko symptomy nieprawidłowo działającej wentylacji – mówi przedstawiciel firmy KlimaVenta - Nie należy ich lekceważyć, bowiem dłuższe przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach jest nie tylko mało przyjemne, ale również groźne dla naszego zdrowia. Wilgoć w pomieszczeniach sprzyja rozwojowi wielu szkodliwych drobnoustrojów, między innymi grzybów i pleśni.
Nieprawidłowe działanie wentylacji i jego przyczyny
Wbrew pozorom w przypadku instalacji wentylacyjnej można wymienić bardzo dużo czynników wpływających na zaburzenie obiegu powietrza w pomieszczeniach. Wymieńmy kilka z nich:- Brak okien lub zbyt szczelne okna w pomieszczeniu – świeże powietrze napływa do pomieszczeń przez okna. Jeśli ich nie ma lub są zbyt szczelnie i nie otwierane często, nie ma mowy o zachodzeniu obiegu powietrza. Rozwiązaniem problemu jest wykonanie wentylacji dwukierunkowej lub zastosowanie okien z nawiewnikami, przez które powietrze dostaje się nawet kiedy okno pozostaje zamknięte.
- Nieprawidłowa konstrukcja kanałów wentylacyjnych – zbyt krótkie odcinki pionowe kanałów wentylacyjnych lub zbyt długie odcinki poziome osłabiają siłę ciągu i utrudniają odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza.
- Brak izolacji cieplnej – wychłodzenie kanałów wentylacyjnych osłabia ciąg, dlatego istotne jest, żeby kanały wywiewne umieszczane były w ścianach wewnętrznych. Jeśli jest to niemożliwe, kanały wywiewne powinny być odpowiednio ocieplone, żeby zapobiegać ich wychładzaniu.
- Podłączenie kilku pomieszczeń do jednego kanału – takie rozwiązanie powoduje przenikanie zanieczyszczonego powietrza z jednego pomieszczenia do drugiego. Ponadto jest niezgodne z prawem budowlanym.
- Nieprawidłowo dobrane wentylatory – ten problem dotyczy wentylacji mechanicznej, w której obieg powietrza wymuszany jest przez wentylatory. Urządzenia o zbyt niskich parametrach nie są w stanie zapewnić odpowiedniej wentylacji.
- Brak odpowiedniej konserwacji wentylacji – podobnie jak każdy inna system wewnętrzny budynku, również instalacja wentylacyjna wymaga okresowej konserwacji, polegającej między innymi na oczyszczaniu filtrów. W przeciwnym wypadku gromadzą się w niej zanieczyszczenia i rozwijają drobnoustroje, które wpływają na jakość wentylacji.
- Niskiej jakości materiały – skuteczna wentylacji to przede wszystkim wentylacja szczelna. Nieszczelności wynikające z zastosowania materiałów niskiej jakości lub niefachowego montażu skutkują obniżeniem wydajności instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana