Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Najczęściej stosowane bezwykopowe metody wykonywania instalacji pod przeszkodami terenowymi
Bezwykopowe metody wykonywania instalacji pod przeszkodami terenowymi zdobywają coraz większą popularność w dziedzinie budownictwa. Dzięki nim, możliwe jest wykonanie prac związanych z układaniem rur, kabli czy kanałów bez konieczności inwazyjnego niszczenia terenu. W niniejszym artykule omówimy dwie najbardziej dominujące techniki w tej dziedzinie.
Przeciski pneumatyczne, czyli szybkość i efektywność
Przeciski pneumatyczne to jedna z najczęściej stosowanych metod bezwykopowych, zwłaszcza podczas realizacji projektów inwestycyjnych związanych z krótkimi przejściami pod przeszkodami terenowymi, takimi jak drogi czy chodniki. Do wykonania przecisku wykorzystuje specjalistyczny sprzęt nazwany kretem lub przebijakiem gruntowym. Proces przecisku pneumatycznego, którego wykonanie oferuje między innymi firma, której specjalizacją są przewierty w technologii bezwykopowej Stanmar z Kłodzka, polega na wprowadzeniu przebijaka pod powierzchnię gruntu za pomocą uderzeń głowicy napędzanej sprężonym powietrzem. Kret wykonując przecisk przebija się przez ziemię i jednocześnie ciągnie za sobą rurę osłonową. Co istotne, zagęszcza również grunt wzdłuż linii, po której się porusza.
Horyzontalne przewierty sterowane, czyli innowacyjność i elastyczność
Horyzontalne przewierty sterowane stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych metod wykonywania instalacji. Technologia bezwykopowego przewiertu HDD polega na wykorzystaniu nowoczesnych systemów, które umożliwiają precyzyjne sterowanie kierunkiem przewiertu zgodnie z wcześniej zaplanowaną trasą. Cały proces tego typu przewiertów bezwykopowych rozpoczyna się od wykonania otworu pilotażowego, a następnie powiększeniu go do pożądanej średnicy. Końcowym etapem prac jest instalacja rurociągu, odbywająca się poprzez przeciągnięcie przez otwór rozwieraka wraz z zamontowaną rurą.
Zastosowanie obu metod w praktyce
Zarówno przeciski pneumatyczne, jak i horyzontalne przewierty sterowane mogą być stosowane w różnorodnych sytuacjach i warunkach terenowych. Przeciski pneumatyczne sprawdzają się przede wszystkim w przypadku krótkich odległości oraz gdy grunt nie stawia dużego oporu, natomiast horyzontalne przewierty sterowane są szczególnie przydatne podczas realizacji projektów na dużą skalę oraz na terenach o zróżnicowanej geologii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana