Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Na czym polega produkcja prądu ze słońca w praktyce?
Produkcja własnej energii elektrycznej jest możliwa poprzez zastosowanie paneli słonecznych, czyli fotowoltaiki. Na inwestycję w tego rodzaju panele w ostatnich latach decyduje się już coraz więcej osób, zarówno klienci prywatni, jak i różnego rodzaju firmy. Produkcja własnej energii elektrycznej z wykorzystaniem promieni słonecznych pozwala bowiem znacznie obniżyć koszty pozyskiwania potrzebnej na co dzień energii i uniezależnić się od dostaw z elektrowni. W artykule dokładniej opisujemy, jak działają panele fotowoltaiczne, a dokładniej to, w jaki sposób wytwarzają możliwy do wykorzystania w warunkach domowych prąd.
W jaki sposób energia słoneczna jest zmieniana w energię elektryczną?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie naszego tekstu, zamiana energii słonecznej w energię elektryczną jest możliwe poprzez zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Nazwa fotowoltaika wzięła się z połączenia dwóch słów „foto”, czyli światło oraz „wolt”, czyli energia. Wytworzona z użyciem tej technologii energia może być bez problemu użytkowana do zasilania wykorzystywanych w domu lub w biurze urządzeń elektrycznych. Zanim się to jednak stanie, konieczna jest zamiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Po wykonaniu tego zadania użytkownicy paneli słonecznych mogą się już cieszyć darmową i w pełni ekologiczną energią elektryczną.
Głównym elementem budowy instalacji fotowoltaicznej są umieszczane najczęściej na dachach budynków panele fotowoltaiczne. Na ich powierzchni umieszczone są zbudowane z dwóch (+ i -) krzemowych płytek ogniwa fotowoltaiczne. Pomiędzy płytkami w ogniwach znajduje się pole elektryczne. Padające na nie promienie słoneczne zostają pochłaniane i doprowadzają do wybijania elektronów. W wyniku tego powstają tzw. dziury elektronowe, które stają się nośnikami ładunku. Powstający ruch elektronów pomiędzy krzemowym półprzewodnikiem powoduje powstanie napięcia elektrycznego, czyli prądu stałego.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy piTERN, jednej z najbardziej cenionych na rynku firm zajmujących się projektowaniem, sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła: Wytwarzany przez panele fotowoltaiczne prąd stały nie nadaje się jeszcze do wykorzystania w zasilaniu urządzeń elektrycznych. Konieczna jest jego zamiana w prąd zmienny. Takie zadanie wykonuje będący częścią instalacji fotowoltaicznej inwerter. Zamienia on prąd stały w posiadający odpowiednie napięcie i częstotliwość prąd zmienny.
Jak bardzo wydajne potrafią być instalacje fotowoltaiczne?
Tak zadane pytanie nie jest do końca prawidłowe. Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy bowiem od tego, jak zostanie zaplanowana. Doświadczeni dostawcy instalacji fotowoltaicznych dobierają ich moc na podstawie potrzeb zgłaszających się do nich klientów. Celem zamontowanej instalacji jest bowiem zawsze spełnienie wszystkich potrzeb klientów, czyli domowników w przypadku fotowoltaiki stosowanej w prywatnych domach lub pracowników, w przypadku fotowoltaiki dla firm. W zależności od potrzeb i tego jak dobry dostęp do promieni słonecznych jest w danym miejscu, dobierana jest odpowiednia moc całej instalacji.
Co warto dodać, produkcja własnej energii elektrycznej jest możliwa przez cały rok. Najwięcej energii jest oczywiście wytwarzane latem, kiedy też jest najwięcej słońca. Zimą, kiedy dzień jest krótszy, a promieni słońca zdecydowanie mniej, produkcja energii jest oczywiście nieco mniej wydajna, jednak w tym czasie użytkownicy fotowoltaiki mogą bez problemu korzystać z energii wytworzonej wcześniej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana