Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Na czym polega impregnacja ogniochronna drewna?
W dobie rosnącej popularności ekologicznych rozwiązań w budownictwie oraz wykończeniu wnętrz drewno staje się coraz częściej wykorzystywanym surowcem. Jeżeli chcesz zachować jego piękno i trwałość przez długie lata, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo użytkowników przestrzeni, w której zastosowano wykonane z niego elementy, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie materiału. Jak wygląda jego impregnacja?
W jaki sposób impregnuje się drewno, aby chronić je przed ogniem?
Odpowiednie zabezpieczenie drewna przed działaniem ognia opiera się na aplikacji specjalnych preparatów na jego powierzchnię. Ich zadaniem jest spowolnienie procesu spalania oraz zmniejszenie dymienia w przypadku wystąpienia pożaru. Impregnaty ogniochronne można nakładać na różne sposoby, w zależności od rodzaju drewna, jak również od jego przeznaczenia, kształtu i wielkości. Jednym z najczęstszych sposobów jest nanoszenie określonych środków za pomocą pędzla lub wałka.
Przeczytaj również: Najważniejsze elementy zabezpieczeń ogniochronnych budynków
Podczas impregnacji ogniochronnej drewna i tkanin oraz wielu innych materiałów, można zastosować też metodę natryskową lub tę polegającą na zanurzeniu określonych elementów w roztworze impregnatu. Takie rozwiązania pozwalają na stosunkowo szybkie pokrycie nawet znacznych powierzchni materiału odpowiednimi środkami. Ważne jest, aby preparat pokrył całą powierzchnię drewna, wnikając głęboko w jego strukturę. W przypadku konstrukcji dachowych oraz więźb dachowych często stosuje się również tzw. impregnację próżniową, która polega na zastosowaniu specjalnych komór impregnacyjnych.
Kto może zająć się impregnacją ogniochronną elementów z drewna?
Impregnacja ogniochronna drewna oraz wielu innych materiałów to proces, którego wykonanie wymaga odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Choć wiele impregnatów dostępnych jest na rynku, a ich aplikacja wydaje się prostym zadaniem, warto zwrócić się do specjalistów w tej dziedzinie, szczególnie jeżeli drewno ma być elementem konstrukcyjnym budynku. Zadanie to możesz powierzyć m.in. fachowcom z firmy „ISKRA”, zajmującej się też systemami PPOŻ.
Należy pamiętać, że nieodpowiednio wykonana impregnacja może nie spełniać swojej podstawowej funkcji, a nawet wpłynąć negatywnie na wygląd i trwałość drewna. Wiele firm oferuje profesjonalne usługi impregnacji ogniochronnej zarówno dla materiałów drewnianych, jak i z innych surowców. Warto zwrócić uwagę na ich doświadczenie oraz referencje od wcześniejszych klientów, a także upewnić się, że świadczone usługi są zgodne z obowiązującymi normami i przepisami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana