Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Na co zwracać uwagę dokonując wyboru okien dachowych?
Jeśli zależy nam na zagospodarowania poddasza naszego domu, powinniśmy zainwestować w okna dachowe. Czym należy się kierować przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego produktu?
Odpowiedni rozmiar
Głównym zadaniem okien jest naturalnie doprowadzanie światła słonecznego do wnętrza pomieszczeń. Pod tym względem okna dachowe są znacznie skuteczniejsze od zamontowanych pionowo okien ściennych, gdyż ich położenie wzdłuż płaszczyzny dachu pozwala „zgarnąć” więcej promieni słonecznych – obliczono, że przez okna dachowe trafia do wnętrza nawet 50% więcej światła. Aby jednak osiągnąć takie rezultaty, należy zadbać o ich odpowiedni rozmiar – w tym celu konieczne jest obliczenie powierzchni podłogi.- Przyjmuje się, że żeby zapewnić optymalną ilość światła łączna powierzchnia okien dachowych umieszczonych od strony południowej powinna wynosić około 20% powierzchni podłogi na poddaszu – wyjaśnia specjalista z firmy Dachlux.Od wschodu i zachodu powierzchnia ta powinna wynosić od 10 do 20%, zaś od północy – około 10%. Wymiary okna powinny odpowiadać ponadto wymiarowi płaszczyzny dachu, na której chcemy je zamontować, kątowi jego nachylenia oraz odstępom między krokwiami. Przyjmuje się, że im niższy kąt, tym dłuższe mogą być okna – ma to na celu zapewnienie dobrego widoku na zewnątrz. Szerokość okna powinna być o około 10 cm mniejsza od rozstawu krokwi, który wynosi średnio od 80 do 120 cm.
Parametry techniczne
Przy wyborze okien dachowych powinniśmy szczególną uwagę poświęcić dwóm parametrom technicznym:- Izolacyjności cieplnej – wyrażanej we współczynniku przenikania ciepła U. Parametr ten mówi nam, ile ciepła z pomieszczenia ucieka przez okna – im niższy współczynnik, tym lepiej. W oknach połaciowych powinien on wynosić od 0,8 do 1,7 W/(m2.K).
- Izolacyjność akustyczna – określa jakie natężenie dźwięków zatrzymuje okna. Wyrażona jest w decybelach – im więc decybeli, tym lepsze okno.
Tworzywo
Okna drewniane mogą być wykonane z PCV (polichlorek winylu) lub drewna. Każde z tych tworzyw posiada swoje wady i zalety: PCV jest tanie ze względu na prostą produkcją i nie wymaga konserwacji, nie ima się go wilgoć ani drobnoustroje (pleśń, grzyby) jednak jest mało estetyczne, może odkształcać się pod wpływem temperatury i charakteryzuje się mniejszym współczynnikiem izolacyjności termicznej. Drewno z drugiej strony jest bardzo eleganckim tworzywem, które wspaniale prezentuje się na elewacjach i we wnętrzach i ma lepsze właściwości termiczne, jednak jest dużo droższe i wymaga okresowej konserwacji w celu zabezpieczenia go przez wpływem wilgoci.Szyby w oknach
Każde okno wykonane jest z pakietu szyb o różnych właściwościach. Dostępne na rynku są między innymi pakiety energooszczędne, dźwiękoszczelne, a także chroniące przed przegrzaniem. Wybór odpowiedniego pakietu jest kwestią niezwykle istotną, gdyż z jednej strony możemy w ten sposób zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania poddasza, z drugiej jednak może odbyć się to kosztem ilości światła słonecznego wpadającego do wnętrza.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana