Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Na co montować podłogi drewniane?
Ponadczasowość naturalnych parkietów ma swoje źródło we właściwościach zastosowanego surowca – zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Ciepła, klasyczna barwa drewnianych podłóg sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne, z kolei twardość materiału umożliwia długotrwałe użytkowanie ich powierzchni. Jednak to prawidłowo przeprowadzony montaż ma największy wpływ na wytrzymałość instalacji, a także jej ostateczny wygląd.
Pierwszym krokiem związanym z położeniem podłogi jest jej zaprojektowanie. Wśród czynności, które z tym się wiążą wyróżnia się wybór materiału. Warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj rozpatrywanego drewna, ale także jego źródło, często wskazujące na jakość budulca. Istotną kwestię stanowią również aspekty determinujące formę oraz kolorystykę surowca: na oba te elementy duży wpływ ma sposób wykończenia czy wielkość desek. Kolejnym etapem jest zapewnienie optymalnych warunków pracy, np. temperatury i wilgotności powietrza oraz równości posadzki. Po odpowiednim przygotowaniu można przejść do montażu opartego na kilku rodzajach podkładu, takich jak:
beton,
anhydryt,
płyta OSB.
Instalacja podłogi drewnianej na betonie
Jedną z najpopularniejszych metod montażu jest bezpośrednie przyklejanie klepek do podkładu betonowego. Przed wykonaniem tej czynności należy jednak zagruntować posadzkę, a dopiero później przejść do właściwej instalacji. Nowoczesne, szybkoschnące substancje pozwalają na niemalże natychmiastowe użytkowanie powierzchni, dzięki czemu można szybko zacząć sprzątanie po przeprowadzonych pracach wykończeniowych.
Znaczącym atutem takiego rozwiązania jest możliwość przytwierdzenia ogrzewania podłogowego, a także gwarancja wysokiej wytrzymałości konstrukcji – jak dodaje pracownik firmy Giełda Parkietów.
Zastosowanie posadzki anhydrytowej
Innym, często używanym sposobem instalacji jest wykorzystanie wylewki anhydrytowej. To produkt powstający z odwodnionego gipsu. Umożliwia uzyskanie gładkiego, równego podłoża, które łatwo uzyskać dzięki lejącej się konsystencji. Istnieje prawdopodobieństwo, że na posadzce pojawi się „mleczko” – osad z cementu, który trzeba zlikwidować przed położeniem dalszych elementów konstrukcji. Podkład charakteryzuje się wysokim przewodnictwem ciepła, co jest szczególnie istotne w takich obiektach, jak podłogi drewniane. Poznań oferuje usługi fachowców będących w stanie zapewnić sprawny montaż z wykorzystaniem anhydrytu i systemu ogrzewania.
Podłoga drewniana na płycie OSB
Ostatnim z proponowanych podkładów mogą być płyty OSB. Stanowią one dodatkowe rozwiązanie, jeżeli chodzi o kładzenie drewnianych podłóg – umożliwiają instalację opartą na legarach. Najpierw przymocowywane są wspomniane płyty, a dopiero później przykleja się do nich deski, które należy jeszcze przybić gwoździami. Zastosowanie tej metody montażu jest polecane w przypadkach, gdy efektem ma być nieco podwyższony parkiet lub sama posadzka charakteryzuje się znaczną niestabilnością. Wyrównanie za pomocą takiej konstrukcji gwarantuje uzyskanie nie tylko trwałej, niewzruszonej żadnymi wstrząsami powierzchni, ale także estetycznego elementu aranżacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana