Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Montaż wyłączników elektrycznych krok po kroku
W każdym domu, firmie czy obiekcie gospodarczym znajduje się instalacja elektryczna, która umożliwia korzystanie np. ze światła. Aby móc je włączyć, konieczne tradycyjne wyłączniki. Te stosunkowo proste w budowle moduły wymagają jednak odpowiedniego montażu, który zagwarantuje bezpieczeństwo użytkownika i samej instalacji. Jak prawidłowo montować wyłączniki elektryczne?
Materiały i wiedza niezbędne do montażu wyłącznika
Powszechnie uważa się, że są takie prace instalacyjno-naprawcze, których wykonanie powinien opanować każdy mężczyzna. Zaliczają się do m.in. wymiana uszczelki w kranie i montaż wyłącznika czy gniazdka elektrycznego. Pomimo pozornej prostoty tych zadań, ich wykonanie nie jest pozbawione ryzyka. O ile jednak niewłaściwa naprawa kranu zaowocuje zalaniem mieszkania, o tyle źle wykonany wyłącznik zagrozi życiu. Z tego powodu przed podjęciem takiej pracy konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat prostych obwodów elektrycznych, poznanie roli przewodów fazowych, neutralnych i ochronnych czy puszki elektrycznej. Kolejnym krokiem jest zgromadzenie odpowiednich materiałów, które oferuje między innymi firma Elektrotek. Są to zarówno wyłączniki elektryczne jak i przewody czy akcesoria. Ostatnim krokiem jest przygotowanie schematu elektrycznego wyłącznika oraz niezbędnych narzędzi.Montaż krok po kroku
- Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przez jakąkolwiek pracą z elektrycznością, jest wyłączenie dopływu prądu. Pozwoli to uniknąć porażenia i zapewni majsterkowiczowi bezpieczeństwo.
- Kolejny etap to otwarcie puszki elektrycznej i dokonanie przeglądu przewodów. Zazwyczaj są trzy: dolny 3-żyłowy zasilający, górny 4-żyłowy do odbiornika (np. lampy) oraz prawy 3-żyłowy do kolejnego wyłącznika. Układ i liczba przewodów mogą być też inne zależnie od rodzaju instalacji. W niektórych puszkach nie ma przewodów ochronnych lub wyjścia do kolejnego wyłącznika). Standardowe kolory to: przewód fazowy brązowy, przewód neutralny niebieski i przewód ochronny żółto-zielony.
- Krok trzeci i czwarty to sprawdzenie potencjału na żyle przewodu zasilającego i do odbiornika za pomocą miernika i usunięcie izolacji z końcówek za pomocą ściągacza lub noża monterskiego.
- Krok piąty to połączenie przewodów neutralnych (zasilającego i do odbiornika) za pomocą specjalnej złączki.
- W kroku szóstym to samo połączenie należy wykonać na przewodach ochronnych.
- Końcówki obu przewodów fazowych należy ułożyć po obu stronach puszki, a następnie wsunąć je do otworów z tyłu wyłącznika i dokręcić wkrętami.
- Ostatnim etapem pracy jest umieszczenie wyłącznika w puszce, przykręcenie go i założenie zewnętrznej osłony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana