Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Montaż LPG na działce a kwestie formalne
LPG jest bezpieczną i ekonomiczną alternatywą dla energii elektrycznej oraz oleju opałowego. Gaz płynny ma szerokie zastosowanie, dlatego wiele osób decyduje się na jego montaż w gospodarstwie domowym. Dzięki LPG można ogrzać pomieszczenia, podgrzewać wodę, oświetlać wnętrze, a także wykonywać prace gospodarcze. Należy pamiętać jednak, że instalacja LPG wiążę się z koniecznymi do spełnienia warunkami formalnymi. Tylko po wypełnieniu odpowiedniej dokumentacji, złożeniu wszystkich potrzebnych wniosków do urzędów i powiadomieniu właściwych organów można rozpocząć montaż. Jakich kwestii formalnych należy bezwzględnie dopilnować?
Planowanie i wnioski początkowe
Zanim przystąpimy do składania wniosków, należy podpisać umowę z dystrybutorem LPG. Jest to bardzo ważny krok w kontekście dalszych działań. Po znalezieniu korzystnej oferty możemy rozpocząć składanie dokumentów. W pierwszej kolejności powinniśmy złożyć wniosek o pozwolenie na instalację do urzędu gminy lub miasta. Do wniosku należy dołączyć kopię mapy zasadniczej z powiatowej służby geodezji i kartografii z naniesioną lokalizacją zbiornika.
Ważne jest również opisanie planowanego przyłączenia oraz wniesienie opłaty skarbowej. Oczekiwanie na decyzję urzędu trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy, ponieważ należy sprawdzić, czy przyłącze gazu nie zagraża środowisku.
Jak tłumaczy ekspert z firmy zajmującej się dystrybucją gazu płynnego GAL – GAZ: Spośród paliw naturalnych wykorzystywanych w gospodarce gaz płynny jest najczystszym źródłem energii – w najmniejszym stopniu obciąża środowisko, w którym żyjemy i to w całym procesie jego przetwarzania: od momentu wydobycia, aż do spalenia. Podczas spalania gazu płynnego wydzielają się znacznie mniejsze ilości dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu, sadzy i popiołu. W spalinach powstałych po spalaniu gazu nie ma również pyłów czy fluorytów. Gaz ogranicza też postęp efektu cieplarnianego.
Przygotowywanie projektów, map, wpisów – prace geodezyjne
Po wydaniu zezwolenia na budowę przez urząd gminy lub miasta, ustalone warunki zabudowy trafiają do projektanta i geodety. Zadaniem geodety jest wyznaczenie lokalizacji zbiornika i przyłącza.Chęć rozpoczęcia prac należy zgłosić w powiatowej służbie geodezyjnej.
Kolejne dokumenty trzeba skierować ponownie do urzędu gminy lub miasta. Przed rozpoczęciem instalacji gazu płynnego konieczne jest przedstawienie całego projektu budowlanego wraz z oświadczeniem o posiadaniu gruntu przeznaczonego do celów budowlanych. Tylko wówczas odpowiedni urząd będzie mógł wydać pozwolenie na wykonanie przyłącza.
Jakich formalności należy dopełnić po zakończeniu prac?
Pomyślne przeprowadzenie instalacji gazu nie kończy całego procesu wypełniania kwestii formalnych. Po zakończeniu prac inspektor Urzędu Dozoru Technicznego musi sprawdzić, czy montaż został wykonany poprawnie. Jeśli instalacja spełnia wymagane normy, inspektor wydaje decyzję zezwalającą na użytkowanie zbiornika LPG. Ostatnim krokiem jest zawiadomienie Urzędu Nadzoru Budowlanego o zakończeniu prac. Po wypełnieniu wszystkich formalności można legalnie i bezpiecznie korzystać z zainstalowanego gazu płynnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana