Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Montaż instalacji fotowoltaicznych - krok po kroku
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością. Pozwalają nie tylko wygenerować oszczędności związane ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ale też zadbać o środowisko. Ekologia jest niezwykle ważna – odpowiednie działania już teraz determinują jakość życia kolejnych pokoleń. Zakup i montaż solarów wymagają wsparcia specjalistów. Jak przebiega instalacja paneli fotowoltaicznych krok po kroku? Wyjaśniamy niżej.
Montaż instalacji – o czym warto pamiętać?
Prawidłowa instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga nie tylko właściwego fizycznego połączenia elementów, ale przede wszystkim odpowiedniego ich dopasowania do wymagań inwestora oraz uwarunkowań lokalizacji. Nie może się ona znajdować w zacienionym miejscu, gdyż nie pozwoli wygenerować pożądanej ilości energii. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że na ostateczną wydajność ma wpływ nawet najmniejszych rozmiarów cień – wyjaśnia ekspert z firmy SOL-CAM Stanisław Groń, Witold Horowski Spółka Jawna.
Poza miejscem montażu ważną rolę odgrywają także odpowiedni kąt nachylenia paneli, możliwość ich chłodzenia czy sprawna ochrona odgromowa. Wszystkie te elementy muszą być brane pod uwagę, gdyż odpowiadają za prawidłowe działanie i zabezpieczenie instalacji.
Jak przebiega montaż solarów krok po kroku?
Bez względu na to, czy instalacja fotowoltaiczna jest montowana na dachu nieruchomości, czy też na gruncie, w pierwszej kolejności konieczne jest zamontowane konstrukcji utrzymującej solary. Musi się ona charakteryzować wysoką trwałością, ale też stabilnością – powinna być odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne haki montujące oraz śruby. Najczęściej są one wykonane z wysokiej jakości stali kwasoodpornej, która gwarantuje ich długotrwałą żywotność.
Montaż fotowoltaiki wymaga połączenia haków z profilami. Te ostatnie są wykorzystywane do doprowadzenia przewodów elektrycznych do falownika. Urządzenie to może zostać zamontowane w dowolnym miejscu, również na parterze. Przebieg i sposób prowadzenia elektryki po elewacji powinien być każdorazowo indywidualnie dopasowywany do sytuacji.
Ostatnim etapem jest ułożenie paneli fotowoltaicznych i ich (zazwyczaj) szeregowe podłączenie z falownikiem. Na koniec są jeszcze przeprowadzane pomiary elektryczne i jest sprawdzana prawidłowość działania urządzeń. Postępowanie to ma potwierdzić, że inwestycja została zakończona sukcesem. W zależności od tego, jakie komponenty systemu PV zostały wybrane, istnieje jeszcze możliwość podłączenia fotowoltaiki pod aplikację mobilną, aby łatwiej monitorować wydajność i bezpieczeństwo pracy instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana