Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Montaż drzwi przesuwnych na ścianie z karton gipsu
Ściany z karton gipsu stanowią częsty wybór właścicieli polskich domów i mieszkań. Powód? Stosunkowo niska cena, łatwość montażu oraz o wiele szybsza realizacja robót niż w przypadku klasycznych ścian murowanych. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się jednak, kiedy zdecydujemy się na instalację systemu drzwi przesuwnych? Wbrew pozorom tak, lecz w czasie prac montażowych należy pamiętać o kilku kwestiach – przedstawiamy najważniejsze z nich.
Dlaczego montaż drzwi przesuwnych może być problematyczny?
Ściany z płyt g-k są bardzo praktyczne, umożliwiają wygodne prowadzenie instalacji oraz cechują się niewielką masą własną. To właśnie ten ostatni aspekt sprawia, że nie należy na nich bezpośrednio montować przedmiotów o dużej wadze. W przeciwnym wypadku powstają znaczne naprężenia, które mogą doprowadzić do odkształcenia lub nawet zniszczenia ściany.
Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby poradzić sobie z problemem małej wytrzymałości płyt z karton gipsu. Jeżeli w danej inwestycji znajdują się więc już ściany z tego materiału, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować na nich drzwi przesuwne.
Warto się nieco natrudzić, ponieważ systemy przesuwne są funkcjonalne i nie można im odmówić dekoracyjnego charakteru, który wpisze się zarówno w skandynawski, jak i loftowy czy bardziej vintage’owy styl – mówi nam specjalista firmy Urzędowski, producenta stolarki drewnianej.
Montaż ściennych drzwi przesuwnych
Naścienny system drzwi przesuwnych to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ jego montaż jest bardzo prosty i nie wymaga wcześniejszego planowania, jak ma to miejsce w przypadku skrzydeł chowanych w ścianie. Nie zmienia to jednak faktu, że instalacja nawet tego rodzaju stolarki na płycie kartonowo-gipsowej może stanowić pewne wyzwanie. Zasadnicza różnica polega na odpowiednim przygotowaniu szkieletu ściany na przyjęcie dodatkowego obciążenia. Najlepiej jest to zrobić na etapie stawiania samej ścianki (wówczas wzmacnia się ją za pomocą np. ceownika), jednak można to już zrobić na gotowej powierzchni.
Jeżeli zdecydujemy się na drugie rozwiązanie, to prace powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania samej ściany – czyścimy ją z wszystkich zanieczyszczeń oraz pozbywamy się nierówności. Następny etap to dokonanie pomiarów, przede wszystkim wysokości skrzydła drzwiowego, ponieważ to właśnie od tej wartości będzie uzależnione położenie prowadnicy. Kiedy udało się nam już wszystko wymierzyć, to wyniki nanosimy na ścianę, do tego celu najlepiej użyć zwykłego ołówka, wspomagając się poziomicą. W wyznaczonym miejscu montujemy listwę wzmacniającą – należy ją zamocować do profili stalowych, na których znajdują się płyty g-k.
Na listwie za pomocą kołków montujemy szynę systemu przesuwnego. Warto pamiętać, że nasze wzmocnienie powinno być nieco dłuższe niż sama prowadnica – w ten sposób zagwarantujemy bezproblemowe działanie całego mechanizmu.
Inne scenariusze
Wzmacnianie ścian z płyt karton gips nie jest rozwiązaniem idealnym, ponieważ pozwala na montaż drzwi przesuwnych, których waga nie przekracza 50 kilogramów. W przypadku cięższych modeli, np. drzwi drewnianych z dębu, można rozważyć inne sposoby instalacji – na rynku można znaleźć specjalne uchwyty sufitowe, umożliwiające zamocowanie całego systemu bezpośrednio do stropu.
Polecamy też dobrze przyjrzeć się samej ścianie i jej strukturze, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że karton gips został wykorzystany wyłącznie do wyrównania ściany z cegły. W takim przypadku montaż drzwi przesuwnych nie będzie żadnym problemem – wystarczy tylko użyć dłuższych śrub, aby mieć pewność, że dosięgną one ściany właściwej i dobrze ją „złapią”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana