Metody stabilizacji gruntu

Stabilizacja, a więc wzmacnianie gruntu, jest jednym z ważnych etapów inwestycyjnych, jeżeli chodzi o słabą nośność podłoża. Proces ten może zaważyć o przyszłości budowli, która stanie w konkretnym miejscu. Nieprzygotowanie gruntu pod budowę może być tragiczne w skutkach, dlatego pod żadnym pozorem nie można pomijać tego etapu. Jakie można wyróżnić metody stabilizacji gruntu?
Co trzeba wiedzieć o stabilizacji gruntu?
Stabilizacja gruntu ma na celu przede wszystkim:
- zapobiegać powstawaniu osuwiskom lub poślizgom,
- wzmacniać strukturę podłoża,
- zmniejszać prawdopodobieństwo osiadania budowli,
- zapobiegać upłynnianiu podłoża,
- zwiększać nośność budowli,
- ochraniać pobliskie konstrukcje,
- zabezpieczać skarp wykopów.
Rozpoczęcie stabilizacji gruntu poprzedzają zawsze badania podłoża. Dzięki nim można ustalić zakres stabilizacji, a także dobrać właściwe metody.
Problem braku stabilności podłoża dotyczy wielu terenów przeznaczonych pod inwestycje budowlane. Dotyczy on przede wszystkim gruntów, które są przewilgocone i drobnoziarniste, czyli np. ziemi, która ma w sobie glinę, piasek pylasty czy pyły. Podłoże poddaje się najczęściej stabilizacji chemicznej, przy której używa się dodatków spoiw i innych środków przeznaczonych do gruntów. Bardzo ergonomicznym materiałem jest w tym przypadku beton suchy, który ogranicza ilość użytej wody.
Jakie można wyróżnić metody stabilizacji gruntu?
Najczęściej spotykane metody związane ze wzmacnianiem podłoża to:
- stabilizacja gruntu spoiwem hydraulicznym,
- stabilizacja gruntu ziarnistym dodatkiem hydrofobowym,
- stabilizacja gruntu wapnem.
W przypadku spoiwa hydraulicznego stosuje się materiały sypkie wiążące które, aby zastygnąć, potrzebują wody. W duchu tej metody do stabilizacji gruntu można użyć m.in.: cementu, popiołów lotnych, spoiw drogowych i żużlu. Jeżeli chodzi o wzmacnianie podłoża wapnem, jest to sposób, który zapewnia wysoką skuteczność osuszania.
Stabilizacja gruntu ziarnistym dodatkiem hydrofobowym jest przydatna w przypadku ochrony podłoża przed szkodliwym działaniem wody i mrozu. To rozwiązanie zapewnia dużą trwałość. Wszystkie wymienione sposoby można zastosować na miejscu lub w węźle stacjonarnym. Najbardziej korzystną i opłacalną metodą jest wykonywanie stabilizacji na miejscu.
Materiał niezbędny do wykonania stabilizacji gruntu oferuje betoniarnia Stambet-Bud, która ma 25-letnie doświadczenie w branży.
Każdą stabilizację gruntu powinny poprzedzić szczegółowe badania, które umożliwią dobór odpowiednich metod. Ważny będzie również wybór materiałów wysokiej jakości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana
Komentarze użytkowników
-
http://www.dobido.net/gb5/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=453927 Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to everything. Do you have any tips and hints for novice blog writers? I'd certainly appreciate it. http://xn--2o2b15m1xf36o.com/bbs/board.php?bo_table=problem&wr_id=159343 http://www.all-right.co.kr/bbs/board.php?bo_table=counsel&wr_id=340292