Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Które rośliny bobowate najlepiej uprawia się w polskich warunkach klimatycznych?
Rośliny bobowate, zwane także motylkowatymi, mają bardzo duże znaczenie użytkowe dla człowieka. Stanowią źródło cennego białka dla ludzi i zwierząt hodowlanych oraz produkuje się z nich oleje. Ponadto wykorzystuje się je w lecznictwie, ogrodnictwie i przemyśle. Które gatunki roślin bobowatych najlepiej nadają się do uprawy w polskich warunkach klimatycznych?
Charakterystyka roślin bobowatych
Rodzina roślin bobowatych liczy blisko 20 tysięcy gatunków. W Polsce występuje około 160 z nich. W klimacie umiarkowanym wśród motylkowatych przeważają rośliny zielne. Cechą charakterystyczną tej rodziny roślin jest fakt, że żyją one w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, co umożliwia im wiązanie azotu atmosferycznego. Dzięki temu wzbogacają glebę w ten cenny pierwiastek, co pozwala ograniczyć nawożenie azotowe. Rośliny bobowate dzielą się na dwie grupy: grubonasienne i drobnonasienne.
Rośliny bobowate grubonasienne uprawiane w Polsce
Do roślin bobowatych grubonasiennych (strączkowych) uprawianych w Polsce zalicza się przede wszystkim groch siewny i pastewny, bobik oraz soję zwyczajną. W zależności od gatunku i odmiany mogą one stanowić pożywienie dla człowieka lub zwierząt hodowlanych. Największymi wymaganiami glebowymi charakteryzują się bobik i soja, nieco słabsze gleby wystarczają grochom średniowysokim, a najmniejsze wymagania co do stanowiska mają grochy wysokie.
Do grupy roślin bobowatych grubonasiennych należą także łubiny. Ich nasiona oferuje na przykład sklep Małopolskiej Hodowli Roślin. Najczęściej uprawiany w Polsce jest łubin wąskolistny. Nasiona słodkich odmian stanowią cenny komponent pasz dla zwierząt monogastrycznych. Wartościową paszą jest także cała masa zielona roślin. Ponadto w Polsce sieje się łubin biały (odpowiedni na gleby klasy III i VI) oraz żółty (dobry na słabsze stanowiska).
Rośliny bobowate drobnonasienne uprawiane w Polsce
Jeśli chodzi o rośliny bobowate drobnonasienne, to chętnie uprawiane w Polsce są koniczyny: łąkowa (czerwona), biała, szkarłatna, perska czy szwedzka. Powstała z nich pasza wyróżnia się wysoką zawartością białka. Na cele pastewne uprawia się również inne gatunki roślin motylkowatych drobnonasiennych, takie jak esparceta siewna, seradela pastewna czy komonica zwyczajna. Są one także roślinami miododajnymi – dostarczają nektaru pszczołom i innym owadom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana