Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Kryteria wyboru wierteł do betonu
Wiertło musi być dostosowane do rodzaju materiału, w jakim wykonuje się prace. W przypadku betonu, uznawanego za jeden z najtwardszych materiałów, selekcja narzędzia powinna być dokonana w sposób szczególnie przemyślany i staranny. Jakie są popularne rodzaje wierteł, i jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze produktu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Jak wyglądają wiertła do betonu?
Wiertła do betonu posiadają głowicę o masywnym kształcie i spiralę z pojedynczym lub podwójnym rowkiem. Ich część robocza jest masywna, szeroka i wykazuje bardzo dużą twardość. Element ten jest głęboko osadzony, co umożliwia wiercenie w materiałach o dużej twardości.
Wśród dostępnych na rynku produktów znaleźć można wiertła zróżnicowane pod względem sposobu wykonania, rodzaju zastosowanego uchwytu, a także ilości wykorzystywanych ostrzy tnących. Mają one różne możliwości i są kompatybilne z innymi urządzeniami.
Rodzaj uchwytu
Bardzo istotnym kryterium przy selekcji wiertła jest rodzaj uchwytu. W przypadku wiertarek z uchwytem szybkomocującym stosuje się wiertła walcowe, nazywane także cylindrycznymi. Młoty udarowe oraz młotowiertarki najczęściej posiadają uchwyty SDS Max oraz SDS Plus. Uchwyty SDS Plus stosuje się do prac lżejszych, zaś SDS Max sprawdzą się przy zadaniach wymagających większego nakładu pracy.
Średnica i długość wiertła
Należy zwrócić uwagę także na rozmiar narzędzia. Dostępne na rynku wiertła do betonu na ogół mają średnicę od 3 do 32 mm. W niektórych przypadkach średnica może być większa i wynosić nawet 40 mm. Istotna jest także długość wiertła, która przekłada się na głębokość otworów, jakie można wywiercić w betonie.
Materiały
Kolejnym kryterium jest materiał, z którego dane wiertło zostało wyprodukowane. Profesjonalne wiertła do betonu najczęściej produkowane są ze stali narzędziowej. Czasem stosuje się twardą piaskową stal hartowaną. Wiele modeli posiada przylutowany węglik wolframu, który gwarantuje znakomite tempo wiercenia.
Rodzaje wierteł
Wyróżniamy różne rodzaje wierteł do betonu. Pierwszy z nich stanowią najczęściej stosowane wiertła widiowe. Do ich produkcji wykorzystuje się przeważnie stal narzędziową lub stal z domieszką tytanu lub kobaltu. Ten rodzaj wierteł nadaje się przede wszystkim do prostych prac montażowych. Innym typem są wiertła udarowe. Są one kompatybilne z wiertarkami udarowymi. Posiadają głowicę powlekaną węglikiem spiekanym.
Czym wiercić w betonie zbrojonym?
Szczególnie starannej selekcji wymagają wiertła do betonu zbrojonego - betonu wyposażony w specjalne zbrojenie, które zwykle występuje w postaci stalowych prętów, z dodatkowym żłobieniem wzmacniających powiązanie z mieszanką betonową. Ten typ materiału wymaga zastosowania zaawansowanych technologicznie wierteł o bardzo dużej wytrzymałości. Najlepiej postawić na wiertła SDS do betonu, wykonane z wysokogatunkowej stali. Narzędzia te często są hartowane i ręcznie szlifowane. Dobrym rozwiązaniem są także wiertła tytanowo-węglowe.
Specjalista z firmy Werhe-Werkon dodaje: Wiertła SDS Plus, w połączeniu z wiertarką lub wkrętarką, stanowią znakomite narzędzie do prac nie tylko w betonie i betonie utwardzanym, ale także w kamieniu, tynku oraz granicie.
Wiertła do betonu posiadają specjalną konstrukcję, która jest zoptymalizowana pod kątem drgań oraz rozkładu siły. Ze względu na podwójną spiralę, pozwalają one na skuteczniejsze i szybsze wybieranie urobku oraz pyłu, co z kolei zwiększa szybkość wiercenia i zapewnia narzędziu większą trwałość.
Ostrzenie wierteł
Bardzo duże znaczenie ma regularne ostrzenie wierteł do betonu. Dzięki temu zabiegowi można wydłużyć czas eksploatacji narzędzi i zwiększyć efektywność wykonywanej pracy. Warto pamiętać, że prawidłowe ostrzenie wierteł wymaga wprawy. Aby skutecznie odtworzyć krawędzie, które uległy stępieniu, należy ostrzyć narzędzie pod odpowiednim kątem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana