Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Kotły ekologiczne, czyli jakie?
Zanieczyszczenia, które produkują urządzenia centralnego ogrzewania, są ogromne. Jako że mają destrukcyjny wpływ nie tylko na środowisko, ale również zdrowie, w Polsce coraz popularniejsze stają się kotły ekologiczne. Obecnie wiele osób postawiło na to rozwiązanie, gdyż z montażem takich pieców wiąże się szereg korzyści. Są praktycznie bezobsługowe, nie generują prawie w ogóle popiołu i są przyjazne dla natury. Co warto o nich wiedzieć?
Ekologiczne kotły – charakterystyka
Zanieczyszczone powietrze zabija rocznie ponad 40 tysięcy Polaków. Głównym powodem są stare piece węglowe. W 2016 roku węgiel był odpowiedzialny za 45% emisji zanieczyszczeń powietrza1. Stąd potrzeba zmiany systemu ogrzewania na bardziej przyjazny środowisku. Innowacyjne kotły ekologiczne bardzo różnią się od szkodliwych pieców tego typu. Dzielą się na takie, których paliwem jest:
- pellet,
- brykiet,
- słoma, pestki owoców itp.,
- drewno.
Jako że ich konstrukcja jest dokładnie przemyślana, te urządzenia są bardzo wydajne i czyste. Nie generują pyłu, co oznacza, że pomieszczenie, w którym się znajdują, jest zawsze schludne i zadbane. Poza tym kotły ekologiczne są praktycznie bezobsługowe. W większości przypadków zbiornik wystarczy zasypać paliwem raz na kilka dni.
Producenci zadbali również o to, aby takie piece generowały jak najmniej kosztów. Chociaż ich cena początkowa jest wyższa, z czasem inwestycja zwraca się w całości. Ilość spalanego paliwa jest mniejsza niż w przypadku pieców na węgiel. Powodem tego jest wysoka sprawność kotłów ekologicznych, która przekracza 90%, podczas gdy piece na węgiel mają jej tylko około 45-70%.
Ekologiczne kotły są nazywane kotłami 5. klasy, zgodnymi z normą PN-EN 303-5:2012. Od stycznia 2020 roku na mocy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego wejdzie w życie rozporządzenie Ecodesign, które jeszcze bardziej zaostrzy przepisy, wprowadzając wskaźnik sezonowej sprawności energetycznej. Wymagania te staną się obowiązkowe dla wszystkich urządzeń grzewczych oferowanych na rynku. Dlatego tak ważne jest, aby dokonać przemyślanego zakupu dobrego pieca ekologicznego.
Piec na pellet – dlaczego warto?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na popularne piece na pellet. Są one ekologiczne, wydajne oraz bezpieczne w użytkowaniu. Idealnie sprawdzą się nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale też tych użytku publicznego.
Jak mówi specjalista z firmy Pellux, ich wielką zaletą jest bezobsługowość, ponieważ dawkowanie paliwa odbywa się zupełnie automatycznie. Poza tym włączają się i wyłączają bez ingerencji człowieka. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, pamiętaj że w Polsce jest dużo dofinansowań zakupu pieca tego typu, o które można zapytać np. w urzędzie lub gminie.
Niezwykle istotna jest jeszcze kwestia pelletu – ten granulat z trocin, wiórów i zrębków drzewnych zawiera zdecydowanie mniej wilgoci. Sprzedawany jest zazwyczaj w workach – więc jego transport jest bardzo sprawny. Poza tym z kilograma pelletu otrzymasz co najmniej 4,6 kWh przy pomiarach zgodnych z normami europejskimi. Potwierdza to, jak bardzo jest on wydajny i łatwopalny.
Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniego urządzenia, postaw nie tylko na dobry piec na pellet, ale także najlepszej jakości paliwo. Będzie to gwarancją Twojej satysfakcji i zdrowia na długie lata.
1 http://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/raporty/Stan_srodowiska_w_Polsce-Raport_2018.pdf
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana