Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Kolejne etapy wykończenia mieszkania
Poszczególne prace wykończeniowe to ostatni odcinek, jaki dzieli nas od pełnej użyteczności mieszkania. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będą to różne czynności, które potrzebują nakładu finansowego, a niekiedy także pomocy specjalistów. Jeśli jesteś na etapie wykończeniówki, przeczytaj, w jakiej kolejności należy wykonywać kolejne zadania, co trzeba przemyśleć, a na co trzeba uważać.
Prace, które generują najwięcej brudu
Mieszkanie w stanie surowym to najlepszy moment, by zająć się pracami brudnymi. Możemy wtedy wyburzyć wybraną ścianę działową i inaczej rozplanować pomieszczenia. Jednym z pierwszych etapów jest także poprowadzenie instalacji elektrycznej, wodnej oraz kanalizacyjnej. Kable oraz rury umieszcza się w bruzdach wykutych w ścianach i podłodze. Można zrobić im zdjęcia, by w przyszłości nie mieć problemów, którędy one przebiegają. Następnie najlepiej jest wstępnie przygotować podłogę. W celu jej wyrównania stosuje się wylewkę samopoziomującą. Przeważnie można po niej chodzić po 12-24 godzinach, lecz całkowite wyschnięcie trwa znacznie dłużej.
Przygotowanie ścian i sufitów
Na tym etapie zakrywamy bruzdy z kablami, łatamy większe dziury oraz wyrównujemy poziom na ścianach. Najlepiej na bieżąco usuwać tynk spadający na podłogę, by jego zaschnięcie nie zmieniło poziomu. Gdy tynki będą suche, możemy dodatkowo wyrównać ścianę za pomocą gładzi szpachlowej. W ten sposób zakryjemy nawet drobne szczeliny. Wykonuje się to ręcznie lub maszynowo. Ściany są wstępnie przygotowane do malowania, a my możemy montować sufit podwieszany lub płyty gipsowo-kartonowe jeśli mamy takie potrzeby. Kolejne prace dotyczą położenia płytek – glazury, gresu, terakoty lub kamienia. Następnie możemy rozpocząć klejenie płytek. Na tym etapie poleca się skorzystanie z doświadczonych pracowników, ponieważ są to prace wymagające wysokiej precyzji i dokładności.
Ostatnie szlify
Jeśli nie przewidujemy już czynności pylących, można oczyścić ściany i sufity, zagruntować je i pomalować. Jak zamontujemy armaturę łazienkową, jedno pomieszczenie będzie skończone. Następnie kładziemy parkiet, deski lub panele w wybranych pomieszczeniach. Jeśli już będziemy mieli podłogę i pomalowane ściany bez problemu dobierzemy pasujące drzwi. Ich wcześniejszy montaż będzie niepraktyczny, ponieważ położenie posadzki wpłynie na szczelinę pod drzwiami. Specjalista z firmy PHUP „Texon” Włodzimierz Proc w Radomiu mówi:
Na ostatnim etapie prac wykończeniowych montujemy gniazdka, lampy, karnisze, listwy przypodłogowe, a także usuwamy ewentualne niedoróbki. Po wykonaniu tych czynności możemy już wstawiać meble.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana