Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Kiedy warto zdecydować się na tynk mozaikowy?

Tynk jest warstwą, która zabezpiecza mury przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak opady, wiatr czy przedmioty mogące spowodować uszkodzenia mechaniczne. Jest jednak również ważnym elementem wpływającym na wygląd całego budynku. Jego faktura i kolor mogą podkreślić mocne strony każdego projektu architektonicznego i sprawić, że będzie się on prezentował korzystniej, zwłaszcza w przypadku użycia odmiany dekoracyjnej np. tynku mozaikowego.
Czym są tynki mozaikowe?
Tynk mozaikowy jest wytwarzany z żywicy syntetycznej, którą łączy się z bardzo drobnym kruszywem. Często jest to rozdrobniony granit, ale powszechnie używa się też niewielkich bryłek kwarcu, wapienia oraz innego materiału skalnego lub materiałów wytwarzanych sztucznie. Najczęściej stosowane są mieszanki różnych odmian minerałów lub substancji syntetycznych w celu uzyskania atrakcyjnego połączenia barw, zawierającej dwa, trzy, a nawet więcej kolorów. Zwykle rozmiar poszczególnych ziarenek wynosi od 1 do około 3 milimetrów. Po nałożeniu tynk mozaikowy tworzy jednolitą masę, która odznacza się dużą wytrzymałością na wszystkie czynniki zewnętrzne. Trudną ją uszkodzić mechanicznie, jest też odporna na zanieczyszczenia, dobrze znosi kontakt z wodą, zachowuje paroprzepuszczalność, co zapobiega kondensacji wilgoci w warstwach położonych niżej. Ze względu na obecność żywicy tynk mozaikowy zachowuje dużą elastyczność, przez co nie pęka. Tynki tego rodzaju to jednak przede wszystkim wspaniały akcent dekoracyjny.
Gdzie stosuje się tynki mozaikowe?
Tynki mozaikowe najczęściej wykorzystuje się do zabezpieczenia i uatrakcyjnienia wyglądu ścian zewnętrznych. Zazwyczaj układa się go jedynie na części elewacji lub na wybranych elementach architektonicznych. Sprawdzi się tam, gdzie ściany są narażone na uszkodzenia np. w strefie wejściowej, przy tarasie czy na filarach. Świetnie nadaje się do ochrony cokołów przed zabrudzeniem podczas intensywnych opadów, a także ozdabiania ścian wokół okien, drzwi i balkonów. Wiele osób wybiera go również na mury przylegające do podjazdu lub chodnika ze względu na możliwość łatwego czyszczenia np. popularną myjką ciśnieniową. Można go także użyć na ogrodzeniach, altanach śmietnikowych oraz wszelkiego rodzaju budynkach gospodarczych, które mogą zostać zanieczyszczone. Warto pamiętać, że tynków mozaikowych można używać także we wnętrzach. Często korzysta się z nich na klatkach schodowych, w korytarzach czy wszelkiego rodzaju przejściach. Sprawdzi się również w przedpokoju i w kuchni. Tynki mozaikowe w szerokiej palecie kolorów są oferowane przez marki takie jak Düfa oraz ProfiTec, producenta tynków zewnętrznych i wewnętrznych. Pozwalają one na dowolne zdobienie budynków, obiektów małej architektury, a także wzbogacenie aranżacji poszczególnych pomieszczeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana