Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Kiedy potrzebny jest bufor ciepła przy montażu pompy ciepła?
Montaż pompy ciepła przeznaczonej do ogrzewania budynku opiera się nie tylko na włączeniu do instalacji samej jednostki. Wymaga on zastosowania także wielu innych elementów, które są niezbędne lub wyłącznie opcjonalne, tak jak bufor ciepła, na którym skupiamy się w tym artykule. Dowiesz się więc z niego, czym on jest, za co odpowiada i kiedy warto go zastosować.
Czym jest bufor ciepła?
Mianem bufora ciepła w instalacjach grzewczych opierających się na pompach ciepła określa się zbiornik buforowy, przeznaczony przede wszystkim do magazynowania czynnika grzewczego w postaci wody zasilającej górne źródło ciepła. Najczęściej ma on pojemność wynoszącą od 100 do 500 litrów. W przypadku buforów ciepła należy jednak pamiętać, że nie jest on tym samym co zasobnik ciepłej wody użytkowej, gdyż jego funkcje są całkiem odmienne, a znajdująca się w nim woda nie jest przekazywana do instalacji hydraulicznej, a grzewczej.
Przeczytaj również: Czy pompa ciepła może zastąpić klimatyzację?
Za co odpowiada bufor ciepła w przypadku pomp ciepła?
Podstawową funkcją buforów ciepła stosowanych przy montażu pomp ciepła jest zwiększenie pojemności wodnej instalacji grzewczej, do optymalnego poziomu, w sytuacjach, kiedy efekt ten nie może zostać uzyskany poprzez składające się na nią elementy rozprowadzające ciepło w budynkach. Dodatkowo odpowiada on także za skompensowanie niewykorzystywanej nadmiernej mocy pompy ciepła, zapobiegając tym samym taktowaniu, czyli częstemu włączaniu i wyłączaniu się sprężarki powodującego szybsze zużycie jednostki.
Przeczytaj również: Dofinansowania na montaż pompy ciepła w 2023 roku
Kiedy należy zastosować bufor w instalacjach grzewczych z pompą ciepła?
Bufor ciepła w instalacjach grzewczych bazujących na pompach ciepła powinien zostać obowiązkowo stosowany w przypadku kiedy występują w nich grzejniki. Istnieje bowiem ryzyko, że ich zawory zostaną zakręcone, przez co jednostka będzie pozbawiona optymalnego zładu wody, co doprowadzi do jej uszkodzenia. Specjaliści tacy jak firma zajmująca się m.in. montażem pomp ciepła GRUND zalecają także ich zastosowanie w przypadku, gdy ciepło w budynku rozprowadzane jest za pomocą ogrzewania podłogowego z podziałem na sekcje sterowane poprzez siłowniki, które odcinają do nich dopływ czynnika grzewczego. Dodatkowo bufor ciepła musi być także zastosowany, jeśli pompa ciepła montowana jest w układzie biwalentnym z innym źródłem ciepła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana