Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Kiedy należy sporządzić raport środowiskowy?
![Kiedy należy sporządzić raport środowiskowy? Kiedy należy sporządzić raport środowiskowy?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-139049-4001-kiedy-nalezy-sporzadzic-raport-srodowiskowy.jpg)
Wielu inwestorów oraz przedsiębiorców zastanawia się, jakie należy spełnić wymagania przed przystąpieniem do budowy zaplanowanych na danym obszarze obiektów. Ważnym elementem przy realizacji niektórych projektów jest raport środowiskowy, w którym określone jest, w jakim stopniu dane przedsięwzięcie oddziałuje na ekosystem.
Przesłanki do sporządzenia raportu
Kompleksowe badania dotyczące wpływu realizacji inwestycji na przyrodę, czyli ocena jej oddziaływania na środowisko naturalne – raport OOŚ – sporządzane są w określonych przypadkach. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku wykonuje się je przy inwestycjach znacząco wpływających na środowisko oraz po wcześniejszej analizie tych, które mogą w nie ingerować potencjalnie. W dokumencie szczegółowo przedstawione są podmioty oraz branże podlegające ocenie i wydaniu decyzji środowiskowej.
Odpowiedzialne za wydanie opinii organy państwowe, do których kierowane są wnioski to:
- starostwa powiatowe
- urzędy miast lub gmin
- regionalne dyrekcje ochrony środowiska
- regionalne dyrekcje lasów państwowych
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
- urzędy miast na prawach powiatu
- urzędy dzielnicowe.
Upoważniony urząd na podstawie raportu OOŚ wydaje decyzję, która określa dopuszczenie oraz sposób realizacji przedsięwzięcia, tak aby jak najmniej szkodził on środowisku naturalnemu.
Podmioty zwolnione z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Realizacje, w przypadku których nie ma konieczności sporządzania raportu dotyczącego środowiska, a mające na nie znaczący wpływ to przedsięwzięcia związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Temu samemu zwolnieniu podlegają również działania ratownicze oraz realizowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa cywilnego poprzez przeciwdziałanie bezpośredniemu zagrożeniu dla ludności lub usuwanie go. W takich sytuacjach odpowiedni wniosek kierowany jest do dyrekcji ochrony środowiska, z podaniem argumentów za koniecznością przeprowadzenia danego przedsięwzięcia.
Czym jest raport o ochronie środowiska?
Raport OOŚ jest rozbudowanym dokumentem, w którym zawarta jest analiza projektu pod względem jego ingerencji w zastany system ekologiczny. Obejmuje on wiele elementów wymienionych w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. W zestawieniu tym znajdują się punkty dotyczące opisu całego przedsięwzięcia wraz z warunkami prowadzonych prac budowlanych, eksploatacji oraz użytkowania terenu. Raport powinien zawierać również cechy procesów produkcyjnych, przewidywany rodzaj oraz ilość szkodliwych emisji i odpadów, zapotrzebowanie na energię oraz jej zużycie, wykorzystanie zasobów naturalnych, dokładną analizę warunków środowiskowych, jak również potencjalne zagrożenia i wpływ całego projektu na ekosystem. To tylko niektóre z elementów mających się znaleźć w przygotowanej analizie. Sporządzenie takiej dokumentacji wymaga posiadania określonych uprawnień oraz wiedzy eksperckiej. Profesjonaliści z ProEkoEkspert przygotowują pełne raporty środowiskowe OOŚ. Pomagają oni swoim klientom zebrać komplet dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana