Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie są podstawowe rodzaje tarcicy?

Drewno to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Wykorzystuje je się do stawiania konstrukcji domów i innych budynków. Świetnie odnajduje się również podczas prac wykończeniowych. Jednak, zanim drewno zostanie użyte do budowy, musi zostać odpowiednio obrobione. Proces ten odbywa się na tartaku, a produktem końcowym drzewa jest tak zwana tarcica. Czym ona właściwie jest i jakie są jej rodzaje?
Jak wytwarza się tarcicę?
Tarcica to prościej mówiąc obrobione drewno, które występuje w postaci bali, desek albo listew. Wytwarzane one są w procesie piłowania drzewa wzdłuż jego osi na mniejsze kawałki. Sprzętem obrabiającym drewno podczas cięcia jest trak, który sprawia, że przycinane drewno osiąga określony wygląd oraz wymiary.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiedni projekt drewnianego garażu do swojego domu?
Po obróbce tarcica poddawana jest suszeniu. W suszarni deski ulegają niewielkiemu kurczeniu, dlatego podczas obróbki należy uwzględnić nieco większe wymiary niż te, które zażyczył sobie klient.
Przeczytaj również: Jakie są różnice między drzwiami drewnianymi a PVC?
Tartak Hajduczek to firma zajmująca się produkcją wysokiej jakości tarcicy zarówno dla prywatnych klientów, jak i większych firm. Dlatego, jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz zaopatrzyć się w deski konstrukcyjne bądź skorzystać z tym podobnych usług tartacznych, koniecznie zapoznaj się z ich bogatą ofertą.
Przeczytaj również: Dlaczego drzwi termoizolacyjne to idealne rozwiązanie dla Twojego domu?
Charakterystyka oraz rodzaje tarcicy
W zależności od potrzeb klienta na rynku wyróżnia się przynajmniej kilka głównych rodzajów tarcicy. Jedną z popularniejszych klasyfikacji jest podział ze względu na sposób obróbki. W tym przypadku wytwarzane drewno dzieli się na obrzynane lub nieobrzynane.
To pierwsze charakteryzuje się obrobioną powierzchnią z każdej możliwej strony. W tym przypadku wszystkie krawędzie stają się płaskie. Tarcica nieobrzynana z kolei podlega obróbce z dwóch stron. Krawędzie desek pozostają nieobrobione.
Istotnym aspektem podczas podziału tarcicy są również jej wymiary. W takiej sytuacji zwraca się uwagę na grubość oraz przekrój poprzeczny drewna. Tarcica o grubości od 2 do 5 centymetrów to po prostu deski. Wyroby mieszczące się w granicach 5-10 centymetrów zalicza się do bali.
Jeśli chodzi o średnicę przekroju poprzecznego, wyróżnia się cztery rodzaje tarcicy. Są nimi:
- listwy o przekroju od 12x24 do 29x70 mm,
- łaty o przekroju od 28x63 do 75x140 mm,
- krawędziaki o przekroju od 100x100 do 175x175 mm,
- belki o przekroju od 200x200 do 275x275mm.
Najczęściej wykorzystywane drzewa, z których produkuje się tarcice to między innymi sosna, świerk, dąb, brzoza oraz buk. Wyroby takie znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale również w stolarstwie oraz szkutnictwie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana