Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie są cechy rozpoznawcze sprężyny spiralnej płaskiej?
Sprężyny spiralne płaskie są dosyć powszechnie wykorzystywane w różnych zakładach produkcyjnych. Ich parametry techniczne oraz specyfika działania gwarantują niezawodną pracę nawet pomimo dużego obciążenia. Z tego względu warto nieco bliżej przyjrzeć się sprężynom spiralnym płaskim. W przygotowanym artykule omówimy wspomniane elementy pod kątem ich cech charakterystycznych oraz zastosowania.
Cechy charakterystyczne sprężyny spiralnej
Sprężyna spiralna jest elementem wykonanym z blachy lub taśmy stalowej o relatywnie małej grubości. W procesie produkcji jest ona ukształtowana i wstępnie obciążona w taki sposób, aby stworzyć ciasny zwój. Sprężyny spiralne używane są jako elementy napędowe w ruchu liniowym. W całym zakresie ugięcia wywierają one praktycznie stałą siłę. Cechą charakterystyczną tego typu elementów jest sztywne zamocowanie obu końców. To umożliwia zastosowanie różnych opcji montażu. Ponadto sprężyny spiralne mogą rozwijać się częściowo lub całkowicie. Nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń względem szybkości oraz przyspieszenia rozwijania.
Trwałość sprężyny spiralnej płaskiej jest uzależniona od relacji pomiędzy jej średnicą a grubością użytego materiału. Wytrzymałość tego elementu nie jest uzależniona od jego wieku. O trwałości sprężyny decyduje ilość wykonanych przez nią cykli. W przypadku zastosowania w mechanizmach, gdzie wymagana jest większa liczba oscylacji, element musi być wymieniany po ściśle określonej ilości cykli.
Montaż sprężyny spiralnej płaskiej może być przeprowadzony na wiele sposobów. Elementy rozwijane na większej długości powinny być poprowadzone z uwzględnieniem eliminacji ruchów w kierunku bocznym. – wyjaśnia specjalista z firmy Wimet, producenta sprężyn działającego na rynku od 1998 roku.
Położenie sprężyny spiralnej montowanej na łożysku lub tulei jest często ustalane z wykorzystaniem jej własnej siły. Warunkiem jest pozostanie na łożysku odpowiednio dużej ilości taśmy. Jeżeli w danym mechanizmie rozwinięcie sprężyny nie jest w żaden sposób ograniczane, to jej wewnętrzny koniec należy przymocować nitem lub wkrętem.
Do najczęściej stosowanych sposobów mocowania sprężyny spiralnej zaliczamy:
- Mocowanie wału
- Mocowanie na łożysku lub tulei
- Założenie na łożysku lub tulei z mocowaniem wewnętrznym
- Montaż w zagłębieniu ustalającym
- Montaż w urządzeniu ruchomym
Zastosowanie sprężyny spiralnej
Wyróżniamy kilka metod zastosowania sprężyny spiralnej płaskiej. Najczęściej wykorzystywane są układy:
- Jedna sprężyna
- Para sprężyn
- Para sprężyn w ustawieniu przód-przód
- Para sprężyn w ustawieniu tył-tył
- Dwie pary sprężyn w ustawieniu tył-tył
Sprężyny spiralne są powszechnie wykorzystywane w ruchu liniowym. Dlatego doskonale sprawdzają się w:
- Zabawkach mechanicznych
- Zegarkach
- Automatycznej broni małokalibrowej
- Mechanice precyzyjnej
Sprężyny spiralne płaskie są często wykorzystywane zamiast sprężyn skrętnych. Wynika to z faktu, że obracają się one w ruchu kołowym.
Parametry techniczne oraz możliwe zastosowania sprawiają, że sprężyny faliste są chętnie wybierane w wielu zakładach działających w zróżnicowanych branżach. Wybierając tego typu elementy, warto zwrócić szczególną uwagę na ich specyfikację pod kątem spełniania wymogów mechanizmu, w którym będą pracować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana