Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie prace należy przeprowadzić przed rozpoczęciem budowy na terenie zagrożonym osuwającym się gruntem?
Przed rozpoczęciem prac związanych z posadowieniem budynki lub innych obiektów infrastruktury, należy przeprowadzić dokładne badania geotechniczne. Mają one na celu zebranie informacji o właściwościach danego podłoże, dzięki czemu możliwe będzie wykonanie oceny jego nośności. Jeśli jest ona zbyt mała, wtedy należy przeprowadzić prace związane z jego wzmocnieniem. Jakie są sposoby wzmacniania podłoża?
Sposoby wzmacniania podłoża
Jednym z najważniejszych czynników związanych z przystąpieniem do realizacji danej inwestycji budowlanej jest zadbanie o stabilność podłoża, na którym odbywać będą się prace. Ma to istotne znaczenie, ponieważ przekładać się będzie na bezpieczeństwo użytkowania obiektu oraz jego trwałość.
Przeczytaj również: Gdzie wykorzystuje się mikropale?
Wybranie odpowiedniej metody wzmacniania podłoża zależne jest od wyników badań geotechnicznych. Tylko w ten sposób możliwe jest dobranie sposoby o największej wydajności. Wyróżnia się cztery grupy metod wzmacniania podłoża:
Przeczytaj również: Rodzaje warunków gruntowych
wykonanie barier w podłożu,
wzmacnianie fundamentów,
wzmacnianie wgłębne,
i wzmacnianie powierzchniowe.
Jednym ze sposobów jest iniekcyjna likwidacja pustek. Jest to metoda, która polega na wzmocnieniu i uszczelnieniu gruntu poprzez wykonanie małośrednicowych otworów iniekcyjnych, które następnie wypełniane są specjalnym materiałem tzw. iniektem. Iniekcyjna likwidacja pustek to bezinwazyjny sposób wzmacniania podłoża również pod już istniejącymi obiektami bez potrzeby rozbierania ich.
Wysoką skutecznością cechuje się również metoda, która zakłada powstanie w podłożu mikropali. W ten sposób możliwe jest znaczne zwiększenie stabilności oraz nośności gruntu.
Metody odwadniania terenu
Niektóre przedsiębiorstwa, takie jak GEOTEST, specjalizują się również w pracach mających na celu odwodnienie terenu. Zaliczyć do nich można; studnie dyspersyjne – głębokiego odwiertu o małej średnicy. W ten sposób powstaje lej dyspersyjny, który pozwala odwodnić grunt. W metodzie powierzchniowej wykorzystywane są pompy powierzchniowe, które mogą być też stosowane w przypadku usuwania wody powodziowej. Do często wykorzystywanych metod należy również igłofiltracja przy pomocy specjalistycznych agregatów. Dzięki nim możliwe jest szybkie i skuteczne usunięcie dużych ilości wody z terenów, które zostały podmyte w trakcie prac wydobywczych lub budowlanych. Cechuje je wysoka wydajność.
Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto zapoznać się z oceną specjalistów z zakresu usług geologicznych i inżynieryjnych. Trzeba też przeprowadzić odpowiednie badania geotechniczne terenu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana