Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie materiały zalicza się do ceramiki budowlanej?

Spis treści
- Czym jest ceramika budowlana?
- Jakie właściwości ma ceramika budowlana?
- Pustaki ceramiczne czy cegła – co wybrać?
Ceramika budowlana to określenie materiałów powstających na skutek wypalania gliny, kaolinitu lub kwarcu. Technika ta znana jest już od czasów starożytności i rozwijała się równolegle w wielu kulturach. Do produktów ceramicznych o zastosowaniu budowlanym zalicza się głównie różne typy cegieł, klinkier, porcelit i gres porcelanowy. Co jeszcze wchodzi w skład tych materiałów?
Czym jest ceramika budowlana?
Ceramiką budowlaną nazywa się produkty powstające z mieszanki, w której głównym składnikiem jest glina. To materiał ilasty, który charakteryzuje się zmniejszeniem plastyczności pod wpływem wysokiej temperatury. Zaletą wypalania gliny jest także utrata chemicznie związanej wody. W efekcie większość materiałów ceramicznych jest mrozoodporna. Ze względu na temperaturę wypalania ceramika budowlana występuje w formie porowatej (wypalanej w temperaturze 900 – 1100 stopni Celsjusza, o porowatości 5 – 30%) oraz spieczonej (wypalanej w temperaturze powyżej 1100 stopni Celsjusza, o porowatości maksymalnie 5%). Jeśli poszukujesz sprawdzonych produktów z tej grupy, to ceramika budowlana sprosta Twoim oczekiwaniom!
Przeczytaj również: Czy domy z keramzytu są ciepłe?
Jakie właściwości ma ceramika budowlana?
Ceramika budowlana przede wszystkim gwarantuje dobrą izolację cieplną stropów i ścian w obiektach. Pustaki i cegły ceramiczne są również odporne na działanie szkodliwych czynników środowiskowych – deszczu, śniegu, mrozu, wiatru i nasłonecznienia. Materiał ten wyróżnia niska podatność na zmianę kształtu. Pustaki i cegły, jakie oferuje skład materiałów budowlanych STC-2 ze Skawiny charakteryzują się również wysoką izolacyjnością akustyczną oraz termoizolacyjnością. Są odporne na działanie ognia, a dodatkowo zapewniają odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla środowiska i ludzi.
Przeczytaj również: Z czego produkowane są drzwi przeciwpożarowe?
Pustaki ceramiczne czy cegła – co wybrać?
Wbrew pozorom materiały te bardzo się od siebie różnią. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z ich właściwościami. Pustaki są znacznie większe od cegieł i przyspieszają tempo prac. Wyróżnia je także zwiększona ilość wycięć, co poprawia poziom termoizolacyjności. Trzeba jednak pamiętać, że są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Cegła ceramiczna jest znacznie bardziej odporna. Dlatego stosowana jest w miejscach, gdzie występuje większe ryzyko naprężeń.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę wybierając panele winylowe?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana