Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie kryteria powinny spełniać grzejniki łazienkowe?
Grzejniki łazienkowe stanowią ważny element wyposażenia łazienki. Oprócz funkcji grzewczej bardzo często pełnią również rolę dekoracji i funkcjonalnego wieszaka na ręczniki. Dobry grzejnik musi mieć odpowiednią moc grzewczą, dobrze wyglądać, a także być wykonany z trwałych materiałów. Warto uwzględnić także sposób jego mocowania. Co należy uwzględnić, wybierając grzejnik do łazienki?
Moc grzewcza grzejnika łazienkowego
Moc grzewcza opisuje wydajność grzejnika łazienkowego. Wpływa bezpośrednio na możliwość kontrolowania temperatury i wilgotności, co przekłada się na wygodę korzystania z łazienki. Aby dobrać odpowiednie urządzenie, najlepiej skorzystać z obliczeń strat ciepła. W przypadku wznoszenia nowego domu takie informacje powinny znaleźć się w projekcie. W innym przypadku możemy posłużyć się przybliżonymi obliczeniami. Przyjmuje się, że do ogrzania 1 m2 powierzchni w pomieszczeniu bez okien, potrzeba mocy ok. 100 W, zaś w pomieszczeniu z oknem 120 W. Zazwyczaj producenci podają moc grzejnika przy parametry 75/65/20⁰ C. Taki parametr jest przyjmowany przy zasileniu z sieci miejskiej, czyli przeważnie jest charakterystyczny dla dużych osiedli z blokami wielorodzinnymi. Natomiast domki jedno lub dwurodzinne zazwyczaj posiadają własne piece gazowe np. kondensacyjne. Przy piecach kondensacyjnych z kolei przyjmuje się parametry 55/45/20⁰ C i wtedy kupując grzejnik np. o mocy 1000 W (moc przewidziana przy parametrach 75/65/20⁰ C) przy piecu kondensacyjnym ten sam grzejnik niestety będzie miał moc grzewczą niższą średnio o 40-50%, więc trzeba wybrać grzejnik większy by dał większą moc. Każdy producent dla swoich poszczególnych grzejników określa dokładną moc grzewczą w trzech kategoriach: pierwszy główny - parametr 75/65/20⁰ C dla zasilania z sieci dotyczących nowych bloków, drugi - piece gazowe kondensacyjne 55/45/20⁰ C i trzeci 90/70/20⁰ C dotyczący starszych budynków - węzły wymiennikowe magistrala.
Rodzaj materiału użytego do produkcji grzejnika
Wybierając grzejnik, warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich został wykonany. Mają one bezpośredni wpływ na jego żywotność i efektywność. Aby urządzenie spełniało swoją funkcję, warto postawić na trwały i wytrzymały model. Obecnie urządzenia grzewcze najczęściej produkuje się ze stali, a następnie zabezpiecza antykorozyjnie, np. poprzez piaskowanie. Na wierzchu umieszcza się warstwę lakieru, który sprawia, że grzejnik ładnie się prezentuje i jest odporny na wilgoć. Grzejniki kolorowe maluje się proszkowo. Natomiast decydując się na grzejnik chromowany musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, że tego typu grzejnik ma moc grzewczą niższą o 20%.
Sposób montażu grzejnika łazienkowego
Sposób montażu kaloryfera należy uwzględnić zwłaszcza w sytuacji, gdy wymienia się urządzenie starego typu na nowe. W takim przypadku najlepiej zasięgnąć porady specjalistów, którzy pomogą dobrać model do instalacji znajdującej się obecnie w pomieszczeniu. Takie doradztwo gwarantuje np. firma P.H. Ceramik. Większość modeli grzejników łazienkowych jest wyposażona w uchwyty, za pomocą których urządzenie mocuje się na ścianie. Grzejniki drabinkowe, najczęściej stosowane w łazienkach, obecnie podłącza się od dołu z rozstawem 50 mm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana